697 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Potrebujú Košice 22 mestských častí?

TELEVÍZIA KOŠICE, 16.12.2016 15:13 | Spravodajstvo
Košická mestská časť Sídlisko Ťahanovce tento rok minula 73% celkových výdavkov len na chod úradu. Furču, Sever a Juh stála prevádzka zhruba polovicu z toho. Miestni poslanci tieto dni schvaľujú svoje rozpočty na ďalší rok. Mestské zastupiteľstvo tento týždeň schválilo rozpočet mesta Košice na rok 2017. Peniaze z podielových daní pôjdu aj do mestských častí. Sídlisko KVP dostane takmer 800 000 eur, Džungľa len niečo cez 77 000 eur. Najviac peňazí pôjde pre najväčšiu košickú mestskú časť Západ, a to asi 1 017 000 eur. "Na chod úradu - všetky energie a výdavky, ide zhruba 45% rozpočtu. Ďalších 25% rozpočtu ide na prenesený výkon štátnej správy. Je to sociálna oblasť, matrika, evidencia obyvateľov a Štátny fond rozvoja bývania. Tieto finančné prostriedky získavame priamo z príslušných ministerstiev, resp. zo štátnej správy," uviedol pre TV KOŠICE Ján Jakubov, starosta MČ Košice-Západ.

Zvyšok ich rozpočtu - asi 30%, ide na rozvojové programy mestskej časti, a to napr. na kontajneroviská, parkoviská, opravy chodníkov, detské ihriská a pod. Zhruba 12% vyčlenila na rozvoj Furča. Zabrať im dáva starý dlh, ktorý musia platiť Štátnemu fondu rozvoja bývania a Správu finančnej kontroly. Ako povedal starosta MČ Košice – Dargovských hrdinov, Jozef Andrejčák, je to ešte z čias nerealizovanej výstavby nájomných bytov: "je to to bremeno, ktoré ťaháme stále so sebou, a z rozpočtu to predstavuje cca 11 – 12%. Každý rok musíme splácať zhruba 120 000 eur.
Sú to peniaze, ktoré by žiaľ mohli ísť do mestskej časti, resp. o tieto peniaze je mestská časť ukrátená."

Už vlani, pri otvorení témy redukcie mestských častí, sa hovorilo o šetrení. 22 mestských častí zamestnáva zhruba 600 ľudí. Chod všetkých úradov podľa vtedajšej analýzy zhltne v priemere 6 miliónov eur. Ďalšie necelé dva milióny idú na platy volených funkcionárov. Na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva poslanci splnomocnili primátora Richarda Rašiho, aby sa v Národnej Rade pokúsil o zmeny zákona o meste Košice. "Podstata legislatívnej zmeny spočíva v presune rozhodovacej pôsobnosti o počte mestských častí na mestské zastupiteľstvo, ktoré by v štatúte mesta určilo a vymedzilo jednotlivé mestské časti. Rada starostov by zároveň mala mať právo veta, ktoré by však mestské zastupiteľstvo "prelomiť" trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých poslancov," doplnila hovorkyňa magistrátu Linda Šnajdárová. To znamená, že jednotlivé mestské časti by už nemohli zablokovať zlúčenie s inou mestskou časťou prostredníctvom miestneho referenda.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
548
videní
04:23
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1927
videní
03:45
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
13615
videní
05:02
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
330
videní
00:22


Facebook loginGoogle login