K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

RegioJet na trati Košice - Bratislava končí

TELEVÍZIA KOŠICE, 03.01.2017 11:29 | Spravodajstvo
Vlakový dopravca RegioJet oznámil, že 31. 1. 2017 ukončí prevádzku expresných vlakov na linke Bratislava – Košice. Podľa vyjadrení RegioJetu, "po politickom rozhodnutí opäť zaviesť IC vlaky ZSSK žiaľ nie je na trhu kvôli cestovnému zadarmo v dotovaných rýchlikoch dostatok platiacich cestujúcich na to, aby sa vedeli komerčné nedotované vlaky vo vnútroštátnej doprave na Slovensku uživiť".

Za odchodom RegioJetu z trate je návrat IC vlakov
Hlavným impulzom pre tento krok bolo podľa majiteľa spoločnosti RegioJet Radima Jančuru "politické rozhodnutie urobené na nátlak predsedu parlamentu a strany SNS Andreja Danka znovu zaviesť štátne IC vlaky na trase Bratislava – Košice. To bolo spravené v situácii, keď viac ako polovica cestujúcich – najmä študenti a žiaci – predtým zmizli do vlakov zadarmo." Ako dodal, "dá sa to interpretovať ako naplnenie oficiálne vysloveného želania predsedu SNS Andreja Danka o tom, že RegioJet musí odísť preč zo Slovenska."

Opätovným príchodom vlakov IC ZSSK sa RegioJetu zhoršila ekonomika. Dopyt cestujúcich nie je pre vlaky zadarmo mimo piatkov a nedieľ vysoký. Vyrovnanému hospodáreniu RegioJetu na trase Bratislava – Košice chýbalo po letnej úprave cien už len 10 % - a tých chceli dosiahnuť vďaka zavedeniu prípojných autobusov na východnom Slovensku. Ako ďalej uviedol majiteľ RegioJetu Radim Jančura, "keby Andrej Danko nepresadil vlaky IC ZSSK, verili by sme, že sa ako úsporne hospodáriaci dopravca dostaneme v roku 2017 ekonomicky na nulu, čo by bolo úplne dostačujúce pre naše fungovanie na Slovensku."

Riešením by bola zmena úhrady sociálnych zliav – štát by výrazne ušetril
Situáciu by mohla podľa RegioJetu vyriešiť iba zmena systému úhrady cestovného zadarmo tak, aby aj komerčné vlaky mali možnosť osloviť tých cestujúcich, ktorí aktuálne cestujú zadarmo. V prípade, že by štát komerčným dopravcom preplácal len polovicu z toho, čo hradí na kompenzáciu cestovného zdarma v dotovaných rýchlikoch, RegioJet by bol podľa vyjadrenia Radima Jančuru ochotný zaplatiť druhú polovicu z vlastného. V takomto prípade by mohli na trhu fungovať za rovnakých podmienok komerčné vlaky oboch dopravcov – RegioJet aj IC ZSSK.

Štát by vďaka tomu ušetril až polovicu nákladov, ktoré v súčasnosti prepláca za cestovné zadarmo a študenti a ďalšie sociálne skupiny by mohli využívať bezplatné cestovné vo všetkých vlakoch bez rozdielu. Tento krok by okrem úspory na strane štátu znamenal aj prínos pre ekonomiku ZSSK a jej opätovne zavedené IC vlaky. RegioJet je určite pripravený o takomto variante ďalšieho postupu rokovať, čo deklaroval aj smerom k Ministerstvu dopravy. V takomto prípade by RegioJet zmenil svoje rozhodnutie a linku Bratislava – Košice by nerušil, resp. by ju opätovne zaviedol.

Komerčné vlaky sú pre štát výhodné aj tým, že za ich prevádzku nemusí na rozdiel od rýchlikov platiť dopravcovi jediný cent dotácií, nakoľko ich dopravcovia prevádzkujú čisto na vlastné riziko.
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
692
videní


Facebook loginGoogle login