K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

KSK: "My sme údržbu mosta nezanedbali"

TELEVÍZIA KOŠICE, 04.01.2017 12:56 | Spravodajstvo
Košický samosprávny kraj (KSK), ani jeho správa ciest nič nezanedbali pri kontrole a údržbe mosta na ceste II547, ktorý sa klenie nad priehradou Ružín, ktorý je pre havarijný stav uzavretý od 24. decembra 2016. Vyplýva to z informácií, ktoré dnes na tlačovej besede prezentovali riaditeľ Úradu KSK Ondrej Bernát a riaditeľ Správy ciest KSK Zoltán Bartoš.

Kraj: Prehliadky a údržba bola v zmysle platných predpisov
Ako uviedol Bartoš, most cez Ružín bol pravidelne udržiavaný a v zmysle platných technických predpisov sa vykonávali bežné a hlavné prehliadky. Až v novembri 2015 pri hlavnej prehliadke zaevidovali zhoršený stavebno-technický stav mosta a most bol zaradený do stupňa päť zo sedemstupňového hodnotenia. Subjekty a vodiči nákladnej dopravy však nerešpektovali obmedzenia, pokiaľ ide o zníženie rýchlosti, ani pokiaľ išlo o obmedzenie prejazdu nákladných vozidiel nad 12 ton. 

Smrtiacu ranu mostu dali nákladné vozidlá naložené drevom
Podľa ďalších vyjadrení KSK, napriek prijatým opatreniam a písomným upozorneniam lesným spoločenstvám a dotknutým obciam, vrátane obce Opátka, cez most naďalej premávali ťažké nákladné vozidlá. Prepravovali hlavne drevnú hmotu (aj z obce Opátka smerom na Lodinu), zaťaženie takýchto vozidiel sa odhaduje až do 50 ton. Všeobecné nerešpektovanie prijatých opatrení SC KSK viedlo v krátkom čase k ďalším vizuálne zisteným poruchám na mostovke. Tieto poruchy boli následne potvrdené  meraním.

"Do desiatich dní by sme mali mať k dispozícii spracovanú odbornú štúdiu realizovateľnosti, v ktorej statik navrhne riešenie rekonštrukcie mosta. Návrh posúdi ešte konzílium stavebných odborníkov a statikov z akademickej obce aj z praxe, aby to riešenie bolo optimálne. Na základe toho by sme potom po konzultáciách s Úradom pre verejné obstarávanie išli k výberovému konaniu tak, aby sme dodržali platnú legislatívu. V žiadnom prípade nedôjde k priamemu zadaniu, priamej zákazke. Chceme, aby bolo všetko transparentné,“ povedal Bernát. Doložil, že budú hľadať také riešenie, ktoré bude cenovo výhodné, pričom budú brať do úvahy aj časový faktor realizácie, no musí byť taký technologický postup, aby ten most vydržal ďalších 50 rokov. Podľa Bernáta približne za poldruha mesiaca by mohol byť už známy aj zhotoviteľ aj termín ukončenia rekonštrukcie.

Kúpia auto, budú voziť deti do školy
Ako uviedol Bernát, kraj má pripravené finančné prostriedky nielen na sanačné práce a zabezpečenie prevádzky obchádzkových trás. V pláne je nákup deväťmiestneho vozidla s náhonom na všetky nápravy, ktorým chcú prevážať deti z Opátky do školského zariadenia v Košickej Belej, pričom o systéme ešte rokujú s obcou. Voziť deti by mal začať pravdepodobne už v priebehu budúceho týždňa. Na samotnú rekonštrukciu mosta chce kraj použiť prostriedky zo svojho rezervného fondu a z prebytku rozpočtu za rok 2016. V prípade potreby opravu KSK dofinancuje zo schváleného úveru, ktorý má schválený z Európskej investičnej banky. V tejto súvislosti KSK oslovil aj Vládu SR so žiadosťou o finančnú pomoc pri riešení. "Nebudeme však čakať, financovanie tejto rekonštrukcie je pre kraj prioritou číslo jedna,“ vyhlásil Bernát.
Zdôraznil, že napriek týmto neplánovaným výdavkom, "v žiadnom prípade nebudú dotknuté plánované investície do cestnej infraštruktúry v tomto a budúcom roku v celkovom objeme 24 miliónov eur v okresoch Gelnica a Spišská Nová Ves, kde nie je ani jedna cesta prvej triedy".

Takmer polovica mostov vykazuje určitý stupeň poškodenia
Košický samosprávny kraj prevzal od štátu do svojej správy 655 mostov, z toho 270 mostov vykazuje určitý stupeň poškodenia. Na ich opravy pri preberaní nedostal od štátu peniaze, pričom ide približne o 700 miliónov eur. Dlhový deficit investícií nielen do mostov, ale aj do ciest druhej a tretej triedy sa KSK postupne snaží odstrániť.

Zdroj: SITA / TV KOŠICE
Foto: TV KOŠICE
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1254
videní
Bez komentára
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
4165
videní
01:31
Bez komentára
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
3166
videní
01:38
Bez komentára
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
6929
videní
01:54


Facebook loginGoogle login