2218 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Bez komentára

Poslanci: "Počas uzávery mosta sú pre motoristov aj ďalšie možnosti"

TELEVÍZIA KOŠICE, 04.01.2017 17:48 | Spravodajstvo
Poslanec zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka a košický mestský poslanec Jaroslav Polaček (obaja nezávislí) so znepokojením sledujú, ako sa vyvíja situácia v súvislosti s mostom nad vodnou priehradou Ružín, ktorý je pre dopravu uzavretý od 24. decembra. Ako v stredu ďalej uviedli, krajská samospráva neuspokojivo a zavádzajúco vysvetľuje okolnosti uzavretia mosta a jeho rekonštrukcie.

Nechápu ako sa most do stavu na spadnutie dostane za rok
Polaček a Trnka naznačili, že podľa ich názoru došlo k zanedbaniu povinností zo strany KSK. Riaditeľ Úradu KSK Ondrej Bernát to však dnes ráno poprel. Polaček upozornil, že podľa správy, ktorú KSK uverejnil v roku 2014, žiaden z mostov v okrese Košice - okolie sa nenachádzal v havarijnom (VII. stupeň) ani vo veľmi zlom (VI. stupeň) stave. Vyslovili otázku, ako je možné, že sa most, ktorý je monitorovaný priebežne, sa dostal do stavu na spadnutie za rok. Kritizujú vedenie kraja a správu ciest, že nemali už skôr pripravené návrhy riešení, ako postupovať, pretože už v novembri 2015 vedeli, že most je vo veľmi zlom technickom stave.

Pre motoristov existujú podľa nich aj ďalšie možnosti
Ponúkli zároveň aj nimi navrhované alternatívy riešenia dočasného prejazdu osobných motorových vozidiel počas uzatvorenia mostu, ktoré podľa ich slov konzultovali s odborníkmi. Ako prvé riešenie navrhujú čiastočné zníženie hladiny vodnej nádrže a položenie cestných panelov na starú cestu, ktorá pod hladinou dodnes je a prechádzala cez zaplavenú obec Košické Hámre. Ďalším riešením podľa nich je prenájom kompy, tento variant však KSK zamietlo podľa ich vyjadrenia bez odborného posúdenia. Navrhujú aj využitie ženijných mechanizmov Armády SR z dôvodu vyhlásenia mimoriadnej situácie v Košickom kraji.

Riaditeľ Úradu KSK Ondrej Bernát a riaditeľ Správy ciest KSK Zoltán Bartoš dnes na tlačovej besede prezentovai informácie, podľa ktorých Košický samosprávny kraj, ani jeho správa ciest nič nezanedbali pri kontrole a údržbe mosta na ceste II547, ktorý sa klenie nad priehradou Ružín. Ako uviedol Bartoš, most cez Ružín bol pravidelne udržiavaný a v zmysle platných technických predpisov sa vykonávali bežné a hlavné prehliadky. Subjekty a vodiči nákladnej dopravy však nerešpektovali obmedzenia, pokiaľ ide o zníženie rýchlosti, ani pokiaľ išlo o obmedzenie prejazdu nákladných vozidiel nad 12 ton. Prejazdy ťažkých vozidiel spôsobovali nadmerné vibrácie konštrukcie mosta, čo viedlo k rapídnemu zhoršeniu jeho technického stavu v priebehu roka.

V okolí priehrady Ružín v lesných užívateľských celkoch Ružín, Opátka, Košická Belá, Kojšov, Jahodná hospodária na majetku mesta Košice Mestské lesy Košice, a.s. "Budeme sa pýtať aj Mestských lesov a mesta Košice, aby preukázateľne vyvrátili užívanie mosta cez Ružín ich vozidlami, ako aj vozidlami ich odberateľov. Je dôležité, aby sme vylúčili akýkoľvek vplyv, úmyselný či neúmyselný, politického tria Trebuľa – Raši – Žiga na prevádzku mosta cez Ružín, ktorý, pripomíname, je ešte stále majetkom nás všetkých," uviedli Trnka a Polaček.

Text: SITA / TV KOŠICE
Video: TV KOŠICE

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
411
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1104
videní
01:55
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
976
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
385
videní
03:51


Facebook loginGoogle login