878 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Závislosť od nakupovania je už diagnózou

TELEVÍZIA KOŠICE, 20.01.2017 07:00 | Spravodajstvo
Ľudská psychika v sebe zahŕňa široký komplex mechanizmov, ktorý je aj dnes záhadou pre mnohých odborníkov. Ak svoje úzkosti nezvládame, často hľadáme spôsoby, ako napätie čo najlepšie uvoľniť. Závislosť od automatov, internetu či nakupovania sú dnes už diagnózou.

Najmä rodinní príslušníci závislej osoby často hľadajú odpoveď na to, čo ich blízkeho priviedlo do takéhoto stavu. "Neexistuje jedna všeobecná odpoveď na to, prečo závislosť vzniká. Napríklad  závislosti od nakupovania sa vyskytuje najmä u žien v produktívnom veku. Môžu byť za tým partnerské problémy, deti či prázdne hniezdo," ozrejmuje psychologička Kristína Poláková.

Závislosť je často prepojená s pocitmi. Ak si niektoré túžby nevieme naplniť v realite, utekáme do vlastných svetov, kde si tento nedostatok kompenzujeme.  "Je to spojené s napätím a uvoľnením napätia. Človek tak postupom času zaháňa nudu, smútok, uteká pred problémami."

A ako zistím, že sa od niečoho stávam závislým? "Keď to je problém pre mňa. Ja musím cítiť, že toto už nie je dobré. Závislé myslenie zaberá takmer 100% času," uzatvára psychologička.

Už štyri roky funguje v Prešove nezisková organizácia Trojlístok. Jej pracovníci pomáhajú závislým a ich rodinám predovšetkým s tým, aby sa s neľahkou situáciou dokázali čo najlepšie vyrovnať. Bežnými diagnózami sú tam závisloť od návykových látok, ale aj patologické hráčstvo. "Máme klienta, ktorý na úkor seba a rodiny má potrebu pomáhať iným. Nevníma to tak, že si ubližuje. Hovorí, že nevie nepomôcť," opisuje jeden z prípadov riaditeľka n.o. Trojlístok Gabriela Šostaková.

Najčastejšou nelátkovou závislosťou je hazardné hranie. V súčasnosti sa vedú diskusie aj o tom, či by sme mali herne v našich obciach úplne zrušiť. "Nemôžeme alibisticky zrušiť herne a nepostarať sa o tých ľudí, ktorí už závislí sú." Problémom je aj to, že takýto hráči sa potom presúvajú do online herní.

Za mnohými závislosťami môže stáť aj nedostatok schopnosti komunikovať a vyjadriť svoje pocity. "Musíme sa naučiť rozprávať o svojich pocitoch a potrebách. To by sa malo diať už v primárnej rodine," radí Gabriela Šostaková.

Častokrát práve závislosť niekoho v rodine poukáže na skryté problémy. Táto situácia sa tak stáva výzvou pre všetkých. Aj keď sa každý príbeh nekončí šťastne, veľakrát práve súdržnosť rodiny, napríklad aj na stretnutiach s terapeutom, pomohla boj s neľahkou diagnózou vyhrať.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
487
videní
04:23
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1907
videní
03:45
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
13548
videní
05:02
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
327
videní
00:22


Facebook loginGoogle login