18413 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Váš tip

VIDEO: Aj za označený lístok môžete dostať pokutu

TELEVÍZIA KOŠICE, 23.01.2017 23:11 | Spravodajstvo
Absurdné veci sa často stávajú realitou. Takúto skúsenosť má aj poslucháč Rádia Košice, ktorý v košickej MHD dostal pred niekoľkými dňami pokutu. Otázne je, či skutočne oprávnene.

Zakúpil a označil lístok, napriek tomu dostal pokutu
Ako pre TV KOŠICE uviedol, "zakúpil si riadny 4-zastávkový cestovný lístok, ktorý si označil vo vozidle v súlade s prepravným poriadkom. Napriek tomu od revízora dostal pokutu vo výške 60 EUR a bolo mu stručne povedané, že takýto lístok neplatí v spojoch označených písmenom "R".

Revízor sa jednoducho odvolal na upozornenie o obmedzení, ktoré je takmer nečitateľne a príliš malými písmenami napísané priamo na cestovnom lístku. Ako však náš poslucháč dodáva: "Na blokovej pokute bola uvedená suma 60 EUR a 60 centov, teda suma aj za jazdu "načierno". Ale zaujímavosťou je, že náhradu za označený a riadne zakúpený 50 centový lístok som od prepravnej kontroly nedostal."

Mesto chystá zmeny a jasnejšie upozornenie
Náš poslucháč pokutu na mieste zaplatil, keďže sa ponáhľal na vlak. Následne však poslal otvorený list priamo košickému dopravnému podniku a magistrátu. Mesto s jeho pripomienkami nepriamo súhlasí a chystá okamžité zmeny. Vedúci komunikačného referátu mesta, Jozef Marko, prezentoval riešenie, ku ktorému mesto dospelo: "Mesto dospelo k rýchlemu a jasnému riešeniu, DPMK umiestni na dopravné prostriedky, v ktorých je obmedzená platnosť 4-zastávkového cestovného lístka viditeľné oznamy o tejto skutočnosti, aby mala cestujúca verejnosť uľahčenú situáciu pri rozlišovaní platnosti cestovných taríf." Mesto zároveň v tejto súvislosti pripustilo aj grafickú úpravu vizuálu cestovného lístka.

Aj napriek nedôslednosti označenia spojov, v ktorých 4-zástavkový lístok neplatí, poškodenému nebude pokuta spätne preplatená, hoci spôsobená škoda voči DPMK je prakticky vo výške 10 centov.

Za "škodu" 10 centov, pokuta 60 EUR
Jozef Marko z košického magistrátu prípad uzavrel slovami, "Je škoda, že sa so sťažnosťou neobrátil najskôr na zákaznícke oddelenie Dopravného podniku mesta Košice (DPMK), ktoré sa snaží v takýchto prípadoch vzájomnou komunikáciou prípadné nedorozumenia vysvetliť a spoločne nájsť riešenie problémovej situácie. Žiaľ, cestujúci musí rešpektovať, že porušil cestovný poriadok a z toho vyplýva sankcia."

Cestujúci: "Uviedli ľudí do omylu, x ľudí takto DPMK okradne"
Z vyjadrení poslucháča vyplýva, že nejde ani tak o pokutu, ako skôr o dosiahnutie spravodlivosti a prevenciu do budúcnosti pre ostatných. "Ide mi hlavne o princíp, že ľudí uviedli do omylu, a neviem koľko ďalších ľudí takto môže byť zo strany DPMK vyslovene okradnutých."

Máte zaujímavý tip alebo problém, ktorý zdanlivo nemá riešenie? Ozvite sa nám na info@tvkosice.sk

KomentárePočet príspevkov: 6

 

Ctihodny Obcan27.01.2017 21:36:10

Napr ak Vás chytia a zabudli ste si doklady vrátane platného predplateného lístka, tak musíte strpieť odvoz na konečnú stanicu a počkať na príchod policajnej hliadky (neodporúčam spoje číslo 11 alebo 14). Potom sa musíte dodatočne sa preukázať a zaplatiť 6,- Eur pokutu + 0,6 Eur za "lístok" a ešte sa potrebujete dostať domov takže ďalších 0,6 Eur. Pritom máte dma zakúpený platný napr. 1/2 ročký lístok v hodnote 100,- Eur. Ak by ste prišli po 5 dňoch (napr. idete práve na dovolenku alebo na dva týždne da služobku) tak by Vás brali ako neplatiča a platili by ste 60,- Eur a prípadne by zasiahol exekútor. Je to ešte systém z "minulosti", keď boli kupóny a lísty neboli vedené v centrálnom systéme. Študenti si zakúpili jeden čistý kupón a všetci jazdili načierno a keď niekoho chytil revízor, tak sa kupôn vypísal a kupoval sa ďalší. Aktuálne v systéme je informácia, že máte zakúpený lístok, tak finta s kúpónmi sa tu uplatniť nedá. To je ako keby ste si platili koncesionársky poplatok a zazvonil by vám pri dverách kontrolór, že hneď mi dajte potvdenie že platíte poplatky za TV a Rádio. Nemáte ich poruke, bum pokuta. Veď ked som si za službu "zaplatil" a nemám pri sebe podtvrednie, prečo by som mal dostať dˇalšiu skoro 1/3 služby, ktorú som si predplatil? Tvrdenie DPMK, že by potom všetci chodili bez lístka a by chodili sa dodatočne preukazovať paltými lístkami u mňa neobstojí. Nikto nemá zbytočný čas sa chodiť niekam preukazovať. Napr. v Prahe pri cene základného líska 24 Kč ak nemáte pri sebe doklad, tak sa platí pokuta za dodatočné prekukázanie 50 Kč (cca 2-násobok základného cestovného a nie 11-násovok ako je to v KE), pričom po 5 dňoch nie je z Vás čiarny pasažier. Ak nemáte vôbec lístok tak na mieste zaplatíte 800Kč a aj do dvoch týždňov potom 1500Kč http://www.dpp.cz/vyse-prirazky/ .. je to stále menej ako tých 60,- Eur pričom kvalita MHD v Prahe a v Ke je neporovnateľná. A revízorov v spoji č. 11 ňehľadajte, tam im ide o "život" ...

 

Inge Ingová26.01.2017 22:12:16

Aký je rozdiel ak idem R-kou alebo 6-kou od amfiteátra ku Galérii?

 

Kiwi Kiwi26.01.2017 11:20:34

Do .... aj s celým vedením dopravného podniku a ďalšími zlodejmi v tomto meste...ešte že tie mlyny melú, aj keď pomalšie.

 

markus antonius24.01.2017 11:03:26

DPMK su paraziti mesta!Mam osobne skusenosti z miest napr.z čiech,kde sa neplati v MHD,proste cestuju obyvatelia mesta a navštevnici mesta zdarma!A komfort v dopravnych prostriedkoch neporovnatelny s tym čo je vo vozidlach MHD Košice.

 

Erika Bubus24.01.2017 09:27:38

Podobna skusenost a od zakaznickeho oddelenia ziaden ludsky pristup ani riesenie situacie, LEN TRVANIE NA ZAPLATENI POKUTY. Smutne, ze ide len o vymahanie pokuty bez prihliadania na okolnosti a skutocnosti. Preto ma zaraza taketo vyjadrenie p. Jozefa Marka. Skuste sa zamysliet ci je pokuta ako pokuta a ci je potrebne sa vzdy striktne drzat prepravneho poriadku.

Ďalšie

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1206
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
227
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
233
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1021
videní


Facebook loginGoogle login