691 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Obete holokaustu si uctil aj Andrej Kiska

TELEVÍZIA KOŠICE, 27.01.2017 19:42 | Spravodajstvo
27. január je Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu. Ešte v roku 2005 o tom rozhodlo valné zhromaždenie OSN. 27. január je dňom, ktorý pripomína utrpenie miliónov židovských obetí počas druhej svetovej vojny. Dátum nie je náhodný. 27. januára 1945 Červená armáda oslobodila nacistický koncentračný a vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau. Obetiam holokaustu dnes prišiel do Košíc vzdať hold prezident SR Andrej Kiska: "Je neskutočné, čo dokáže ľudská bytosť, akých zverstiev boli ľudia schopní. Ja som mal možnosť sa rozprávať s tými, ktorí prežili, každému z nich zomreli blízke osoby."

Len zo Slovenska bolo deportovaných viac ako 70.000 ľudí, v roku 1944 z Košíc odviezli do koncentračných táborov 1200 židovských občanov. Prezident Andrej Kiska si uctil ich pamiatku zapálením sviečky pred synagógou a v Galérii Ľudovíta Felda sa stretol so šiestimi preživšími a prenasledovanými.

Prezident aj pri tejto príležitosti poukázal na problém extrémizmu, ktorý je dnes mimoriadne nebezpečný. "Musíme si práve v tejto dobe pripomínať, že slovo má obrovskú váhu, že nesmieme dovoliť, aby sa zlo šírilo v našej spoločnosti. Na to, aby zlo zvíťazilo stačí veľmi málo, stačí, aby sme my dobrí ľudia nerobili nič. Extrémizmus nám rastie, v parlamente máme fašistov, napádajú znova Židov. Je na čase sa tomu jasne postaviť," prehlásil prezident.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
398
videní
04:23
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1854
videní
03:45
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
13395
videní
05:02
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
316
videní
00:22


Facebook loginGoogle login