3914 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

VIDEO: Čo s nezodpovednými majiteľmi psov?

TELEVÍZIA KOŠICE, 01.02.2017 13:37 | Spravodajstvo
Zasnežené sídliská v Košiciach zvýrazňujú v týchto dňoch ešte viac psie exkrementy, ktoré pri venčení ich majitelia neupracú. Výkaly domácich miláčikov tak môžu predstavovať zdravotné riziko. Hygienici pripomínajú, že psí exkrement je infekčný vtedy, keď je pes nakazený.

Hrozia choroby, najmä u detí
"Prenos exkrementom nazývame zoonóza, teda ochorenie prenosné zo zvieraťa na človeka. V tomto prípade by mohlo ísť o 4 základné ochorenia: toxoplazmóza, listerióza,  echinokokóza – kt. hovoríme pásomnica psia, a hrozí aj toxokaróza," povedala pre TV Košice vedúca odboru Hygiena životného prostredia a zdravia RÚVZ v Košiciach Zuzana Dietzová.

Spomínané ochorenia sa môžu prenášať napríklad cez popraskanú a poranenú kožu, cez sliznice – teda aj pošúchaním oka, ale aj vzdušnou cestou. Spôsobiť môžu či už zápal lymfatických uzlín, očných spojiviek, pečene aj pľúc. U tehotných žien dokonca môžu aj poškodiť plod.  Aj tu platí, že pri nákaze psími exkrementami, sú najnáchylnejšie deti. "Deti sú najbližšie svojou dýchacou zónou k zemi – veterné Košice v kombinácii s polorozloženými či rozloženými exkrementami sa stávajú súčasťou prachu. Práve u detí je jeho vdýchnutie deťmi takmer isté," dodala Dietzová.

Voľný pohyb psov je zakázaný na detských ihriskách, športoviskách a v ich blízkosti. Upravuje to VZN mesta Košice, ale aj zákon.

Mestská polícia: Povinnosti kontrolujeme na dennej báze
"Ak pes znečistí verejné priestranstvo exkrementami, je ten, kto psa vedie, povinný exkrementy bezprostredne odstrániť. Táto povinnosť je zakotvená aj v Zákone o niektorých podmienkach držania psov. Kto si túto povinnosť nesplní, tak sa dopustí priestupku. Ten môžu príslušníci mestskej polície ako aj príslušníci Policajného zboru Slovenskej republiky vybaviť napomenutím, taktiež ho ale môžu prerokovať v blokovom konaní (pokuta do 33 Eur), prípadne odstúpiť na prerokovanie obci. Obec môže v správnom konaní uložiť za uvedený priestupok pokutu až do výšky 65 Eur," uviedol pre TV Košice Branislav Barna z Odboru výkonu služby Mestskej polície v Košiciach.

Mestská polícia podľa vlastných slov  na dodržiavanie spomínanej povinnosti dohliada pri každodennom výkone služby.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
10901
videní
03:00
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1244
videní
02:00
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1903
videní
02:22
Váš tip
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2567
videní
01:34


Facebook loginGoogle login