4604 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Bez komentára

VIDEO: Udržiavanie obchádzky hltá stovky tisíc eur

TELEVÍZIA KOŠICE, 07.02.2017 13:06 | Doprava
Lesná účelová cesta z Opátky na Zlatník je v posledných dňoch často nezjazdná. Kvôli uzavretému mostu cez Ružín ju aktívne využívajú obyvatelia Opátky, ale aj celej lokality. Stala sa už akýmsi náhradným tranzitom v smere do/z Košíc. A je viac než jasné, že lesná cesta túto intenzitu dopravy v dlhodobom časovom horizonte zvládať nemôže ani nebude.

KSK: Nie je to oficiálna obchádzka!
Kraj neustále upozorňuje, že je to len neoficiálna obchádzka, "ktorá je prioritne určená pre obyvateľov obce Opátka." V úseku sa už objavili niekoľkokrát aj policajné hliadky, ktoré však dopravu v úseku na dennej báze regulovať a kontrolovať nemôžu. Nervozita u vodičov stúpa, každá snaha využiť tento úsek na spojenie s Košicami už pripomína hru "hop alebo trop".

Ako pre TV Košice povedala hovorkyňa Košického samosprávneho kraja (KSK) Zuzana Bobríková, "táto cesta z Opátky na Zlatník je momentálne zjazdná len s veľkými problémami a len pre terénne autá. Výrazné oteplenie zhoršilo vlastnosti cesty, ktorá nemá odvodňovacie rigoly ani priepusty, nemá parametre riadnej komunikácie zaradenej v cestnej sieti."

Úprava a údržba lesnej cesty stála viac ako 200 000 eur
V utorok ráno (7.2.) správa ciest KSK opäť úsek uzavrela a pracuje na sprejazdnení cesty. Ako dodala Bobríková, "naviezli a ďalej navážajú 1000 - 1500 ton kameniva, ktorým mechanizmy zhutňujú a upravujú cestu na najviac postihnutých úsekoch."

Je viac než pravdepodobné, že minimálne ešte mesiac alebo dva budú tieto problémy zjazdnosti len pretrvávať. Aj preto nás zaujímalo, koľko peňazí zatiaľ kraj minul na dôsledky uzavretého mosta cez Ružín. Ako pre TV Košice povedala hovorkyňa Zuzana Bobríková, "rekonštrukcia úseku Ruské Pekľany - Obišovce stála 167 tisíc eur, úpravy a údržba lesnej cesty Opátka - Zlatník si vyžiadali zatiaľ 213 tisíc eur."

Pontónový most s otáznikom
Na žiadosť krízového štábu sa na moste nedávno objavili aj vojaci. Ako potvrdila hovorkyňa KSK Zuzana Bobríková, "príslušníci Ozbrojených síl zisťovali možnosti použitia náhradného riešenia dopravy cez priehradu. Závery budú jasné až v priebehu februára." Podľa jej slov, pripravujú sa zároveň podklady na obstaranie zhotoviteľa rekonštrukcie. "Komunikujeme pri príprave s Úradom pre verejné obstarávanie, aby sme sa vyhli nedostatkom."

Kraj odporúča oficiálne obchádzky
Udržiavanie zjazdnosti lesnej účelovej cesty stojí nemalé peniaze a z dlhodobého hľadiska celý problém len predražuje. Míňať stovky tisíc eur na udržanie zjazdnosti cesty, ktorá nie je oficiálna a je len na vlastné riziko je nelogické. Aj s ohľadom na to, že rekonštrukcia mosta má trvať minimálne rok. Nezostáva nič iné, len si zvykať na riadne a oficiálne obchádzkové trasy. Keďže pontónový most je stále viac než neistý.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1254
videní
Bez komentára
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
4165
videní
01:31
Bez komentára
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
3166
videní
01:38
Bez komentára
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
6929
videní
01:54


Facebook loginGoogle login