29226 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Náš tip

VIDEO: Plastové okná vyžadujú starostlivosť

TELEVÍZIA KOŠICE, 13.02.2017 08:05 | Spravodajstvo
Trend inštalácie plastových okien má na Slovensku už viac ako dvadsaťročnú tradíciu. Aj keď tento typ okien má dlhú životnosť, často dochádza k ich chybovosti, ktorá súvisí s jednotlivými komponentami. Jedným z nich je aj tesnenie, ktoré pritlačí krídlo k rámu, aby nedochádzalo k úniku tepla či zvuku.

Tvrdenie, že plastové okná nepotrebujú údržbu je nezmysel
Aby sme predišli jeho včasnému vypovedaniu služby je potrebné sa oňho starať. Michal Garaj zo spoločnosti Biofeel, ktorá sa zaoberá aj servisom okien nám predviedol, ako vykonávať bežnú údržbu: "Väčšina ľudí si myslí, že plastové okná sú bezúdržbové, ale aj tie vyžadujú údržbu. Najzákladnejšou požiadavkou pri údržbe je zotrieť všetky nečistoty z okna z rámovej, krídlovej časti, plastových profilov alebo aj zo samotného kovania. Veľa nečistôt na kovanie na vrchnej časti padá už pri zakladaní okien."

Kovanie vyžaduje špeciálnu starostlivosť
Prachové častice tak môžu zablokovať niektoré funkcie kovania, ktoré si vyžaduje osobitnú údržbu: "Kovanie potrebuje byť mazané, pretože to je trenie kov o kov. Dokonca každé kovanie má na sebe nakreslený znak olejničky, že minimálne raz ročne ho treba natrieť nejakými mazivami, ktoré ale neobsahujú silikónový olej, lebo tie vymývajú vazelínu, ktorá je tam daná od výroby." Pri nedostatku maziva na kovaní môže dôjsť až k pretrhnutiu kľuky. Raz ročne by malo byť naolejované aj tesnenie.

"Tým, že starne naňho vplývajú rôzne poveternostné podmienky tak stráca svoju pružnosť. To tesnenie by malo byť stále mastné od nejakého oleja, aby bolo, čo najdlhšie pružné." Na kovaní je možné nastaviť aj prítlak, tzv. zimný a letný režim.

"Som zástanca toho, že to má efekt na nových oknách, kde to tesnenie sa vie vystrieť aj samo o sebe, keď ten prítlak na kovaní znížime. Gulička sa dá pootočiť jedným smerom k tesneniu a druhým smerom od tesnenia. Čím je bližšie k tesneniu, tým je ten prítlak väčší. Čím je od tesnenia ďalej, tým je prítlak menší."

Nastavenie a inštalácia okien závisí aj od geografických podmienok
Táto metóda však nemusí platiť na staré tesnenie, ktoré má desať rokov. Po tejto dobe používania sa už nemusí vrátiť späť do pôvodného stavu. Špecifický jav je aj rosenie okien. Tento fyzikálny úkaz ale spočíva v tom, že teplo, ktoré vychádza z radiátora alebo podlahového kúrenia nezohrieva okno tak, aby sa nerosilo v jeho nižších častiach. Kondenzácia sa vo vyšších častiach nevyskytuje, pretože teplý vzduch zohreje okno na optimálnu teplotu. Nastavenie a inštalácia plastových okien by mala závisieť aj od geografických podmienok či nadmorskej výšky. Tieto požiadavky však veľa výrobcov ignoruje.

KomentárePočet príspevkov: 1

 

Ivan Kováč13.02.2017 22:50:08

Dobrá reportáž, len ma mrzí že ste ju nám v.spoločnosť Biofeel neukazali skôr, ako sme si objednali Vašu službu kde sme Vám zaplatili nehorázne peniaze za nastavenie okien a dopadlo to tak, že okná sú v stave ešte horšom ako boli pred Vašou návštevou. Ja osobne Vás odporúčať ďalej nebudem.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
195
videní
07:13
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
596
videní
04:23
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1931
videní
03:45
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2208
videní
01:38


Facebook loginGoogle login