739 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

VIDEO: Ako budeme internet používať o 10 rokov?

TELEVÍZIA KOŠICE, 13.02.2017 12:33 | Spravodajstvo
Spôsobil revolúciu v komunikácii, cestovaní, zábave či obchode.  Je synonymom slobodného šírenia informácií a symbolom pokroku. Hovoríme o internete. Mnohé jeho funkcie poznáme a využívame. Väčšina je však pred bežným používateľom skrytá. "Internet obsahuje informácie, ktoré sa ukrývajú na rôznych vrstvách. Odhaduje sa, že prehliadač má prístup k veľkosti informácií, ktoré je o 500-krát menšie, ako skutočné množstvo informácií," prezrádza docent Katedry počítačov a informatiky Technickej univerzity v Košiciach František Jakab.

Čo ukrýva Deep Web?
Čo potom ukrýva to obrovské množstvo dát, ku ktorým nemáme bežný prístup? Tejto časti siete hovoríme DEEP alebo DARK WEB – teda hlboký alebo temný internet. Dá sa k nemu dostať prostredníctvom špeciálneho softvéru, ktorý maskuje vašu IP adresu tak, aby vás nikto nemohol vystopovať. Deep web môže ukrývať najrôznejšie množstvo kontroverzného obsahu, ktorý je na hranici legálnosti, keďže používateľova identita je tam chránená sofistikovanejšie, ako pri bežnom surfovaní. Jeho súčasťou môže byť aj obchod s drogami alebo zakázaná pornografia. "Toto všetko, bohužiaľ, prináša internet ako informačný systém, ktorý je všeobecne dostupný."

Kam sa posunie vývoj internetu v najbližších rokoch?
Počiatky súčasnej podoby internetu siahajú do roku 1990. Pracovníci v Cerne pri Ženeve vtedy vytvorili systém World Wide Web (WWW). Už vtedy umožňoval editovanie a prezeranie web stránok. V roku 2000 ich bolo vytvorených a prepojených viac ako jedna miliarda. Píše sa rok 2017 a internet sa stále vyvíja. Aké sú trendy na najbližšie obdobie? "Internet vecí – napr. chladničku pripojím do internetu a sprístupním tak informácie o potravinách," odhaduje František Jakab.  Systém nás tak môže upozorniť na blížiaci sa koniec spotreby potravín alebo za nás automaticky objedná chýbajúce suroviny. Internet môžeme v blízkej budúcnosti lepšie využívať aj v doprave. Vďaka informáciám o našej jazde, zbieraných a zdieľaných v prítomnom čase, budeme lepšie reagovať na situáciu v cestnej premávke. Navigácia nás tak prakticky okamžite upozorní na novú nehodu alebo iné riziká.

Predstavte si napríklad situáciu, že sa informácie o vašom zdravotnom stave prenášajú do počítača obvodného lekára. Po analýze dát, ktorá môže odhaliť rizikovú situáciu, vám príde správa s upozornením, aby ste urýchlene navštívili svojho doktora. Aj to je jeden z vývojových trendov internetu.

Podľa nedávnych prieskumov spoločnosti Gemius, využíva na Slovensku Internet 64 percent ľudí vo veku 15-69 rokov. V Česku je to 75 percent a v Estónsku až 86 percent. Globálna "internetizácia" spoločnosti patrí medzi ďalšie trendy.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
508
videní
04:23
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1908
videní
03:45
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
13564
videní
05:02
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
327
videní
00:22


Facebook loginGoogle login