1336 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

VIDEO: Virtuálna realita ponúka úplne nový zážitok

TELEVÍZIA KOŠICE, 22.02.2017 14:04 | Iné
Zabudnite na všetko, čo ste doteraz zažili a pripravte sa na nový rozmer zábavy! Aj to sľubuje systém virtuálnej reality (VR).

Vďaka špeciálnej helme, ktorá sprostredkúva panoramatický obraz v životnej veľkosti, to v určitých prípadoch môže byť tak. Mozog totiž na vizuálne impulzy z virtuálnej reality reaguje oveľa citlivejšie a emotívnejšie ako pri hraní bežnej hry na počítači. "Hlavný rozdiel medzi virtuálnou realitou a klasickým obrazom je ten, že v tom virtuálnom prostredí ste "tam". Môžete spoznávať svoje limity napr. aj prekonávaním strachu z výšok," vysvetľuje Miroslav Pál, zakladateľ prvej virtuálnej zóny v Košiciach.

Virtuálnu realitu môžete mať za pár stovák eur aj doma. Potrebujete k nej však hernú konzolu alebo veľmi výkonný počítač. Helma (tzv.headset) , ktorá tvorí neodmysliteľnú súčasť VR, sa skladá zo špeciálnych monitorov (pre ľavé aj pravé oko), prednej kamery, ktorá sníma reálne prostredie a tiež senzorov, ktoré zachytávajú váš pohyb a polohu v priestore. Informácie sú prenášané do počítača, ktorý ich potom prepisuje pre virtuálne prostredie. K dispozícii sú aj ovládače (samostatne pre ľavú aj pravú ruku), ktoré zastupujú vaše skutočné ruky vo VR prostredí.

Nasadíte si helmu a pred vami sa zobrazí koncertná sieň Carnegie Hall v New Yorku s nádherným klavírom. Všetko pôsobí veľmi skutočne a je to všade okolo vás. Vďaka špeciálnym rukaviciam môžete cítiť klávesy piana a stereo zvuk iba umocní pekný zážitok.  Váš najslávnejší koncert sa môže začať.

Toto už nie je sci-fi, ale veľmi blízka budúcnosť. Nad využitím virtuálnej reality sa dnes už uvažuje v oblasti medicíny, psychológie či umení. V zahraničí sa VR využíva už dnes na liečbu fóbií a relaxáciu.

Virtuálna realita sa do komerčnej distribúcie dostala ešte len nedávno. Môžeme teda očakávať výskumy, ktoré budú analyzovať jej vplyvy napr. na ľudskú psychiku. Už teraz sa však ukazujú problémy. Niektorí ľudia pociťujú pri hraní hier bolesti hlavy alebo nevoľnosť. Stáva sa to vtedy, ak naše vnútorné ucho nezachytí pohyb (aj napriek tomu, že virtuálne prostredie ho simuluje). Tieto príznaky sa nemusia prejaviť u každého.

Súčasná virtuálna realita ponúka zážitok, ktorý sa s 3D-kinom alebo inými formami zábavy nedá porovnať. Prekonáva ich o niekoľko levelov. Dizajnéri a programátori vyvíjajú napr. vestu, vďaka ktorej môžete cítiť  aj to, že po vás niekto strieľa. V budúcnosti by sa na trhu mali objaviť aj rukavice umožňujúce hmatový kontakt s predmetmi z fantazijného prostredia.
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
512
videní
04:23
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1912
videní
03:45
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
13569
videní
05:02
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
327
videní
00:22


Facebook loginGoogle login