984 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Mladí Košičania majú svetové nápady

TELEVÍZIA KOŠICE, 08.03.2017 12:06 | Spravodajstvo
Máte hlavu plnú nápadov a chceli by ste ich rozvíjať? Šťastie môžete skúsiť v Startup centre Technickej univerzity v Košiciach (TUKE).  Vzniklo v roku 2014 a jeho víziou je podporovať inovatívne projekty z rôznych oblastí. "Centrum je veľmi úzko spojené so spojazdnením nášho vedeckého parku Technicom. Hlavnou myšlienkou je integrovať mladých a kolegov z našej univerzity a ďalších univerzít v rámci Košíc a Prešova a urýchliť tak transfer rôznych nápadov," opisuje víziu centra rektor TUKE Stanislav Kmeť.

Uzávierka súťaže pre projekty je 14. marca
V Startup centre pôsobia mladé kolektívy, ktoré majú podnikateľskú víziu. Viaceré sa zapojili do predošlých kôl súťaže inovatívnych nápadov, ktorú centrum vyhlasuje dvakrát ročne. Aj svoj projekt môžete prihlásiť do aktuálneho piateho kola ešte do 14.marca. Súťaž nie je určená iba pre študentov univerzít, ale pre širokú verejnosť. Podmienkou je svoj nápad, jeho realizovateľnosť a potenciál, obhájiť pred odbornou komisiou.

Úspešné nápady môžu využívať priestory v Startup centre, získajú aj expertné a mentorské rady či pomoc pri tvorbe podnikateľského plánu.  Vďaka podpore centra poznajú košický startup Vizualizačky aj v zahraničí. Venuje sa aplikácii virtuálnej reality v stavebníctve. "Získali sme podporu univerzity. To je veľmi dôležité, lebo začínajúca firma si stráži svoje náklady. Ušetrili sme za prenájom priestorov a v centre nám poskytli aj ďalšie dôležité informácie," opisuje výhody takýchto centier zakladateľ úspešného startupu Pavol Kaleja.

Projekt Dopraváci v doprave má ekologické ambície
O podnikaní dnes už uvažujú aj košickí stredoškoláci. Najmladším startupom je projekt Dopraváci v doprave, za ktorým stoja študenti Strednej priemyselnej školy dopravnej v Košiciach, ktorý má aj ekologické ambície. "Náš nápad spočíval v tom, že by si žiaci bezplatne alebo za nejaký symbolický poplatok vedeli požičať bicykel a z nejakých staníc, kde pilotná by bola stanica na Staničnom námestí, by sa vedeli dostať do svojich škôl v blízkosti Hlavnej ulice na bicykli," približuje projekt študentka Janka Holíková.

V Startup centre TUKE nájdete aj ďalšie inovatívne projekty. Croptech sa venuje hydroponickým systémom, ktoré pomáhajú pri vysokoefektívnom pestovaní potravín. Zaujímavý je aj projekt Chargebrella. Mladý tím tam vyvíja termogenerátor, ktorý je schopný vyrábať elektrickú energiu z tepla na miestach, kde elektrina nie je. Najbližšie týždne ukážu, akými novinkami nás košická mládež opäť prekvapí.
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

256
videní
01:01
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
611
videní
04:23
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1932
videní
03:45
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
13639
videní
05:02


Facebook loginGoogle login