2031 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Diskutovali o Mečiarových amnestiách

TELEVÍZIA KOŠICE, 08.03.2017 18:18 | Spravodajstvo
Zrušenie Mečiarových amnestií je reálne. Aj takéto presvedčenie padlo na dnešnej besede, ktorá sa konala na pôde Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Zúčastnili sa jej prevažne budúci právnici s tým, že na ich otázky odpovedali kapacity v oblasti práva, nechýbali ani doktorandi.

Keďže otázka Mečiarových amnestií je v súčasnosti mimoriadne aktuálna, na diskusné stretnutie prilákala študentov rôznych ročníkov. Väčšina z nich bola za zrušenie týchto amnestií. Na diskusii padla aj možnosť, že by Ústavný súd SR mohol vydať rozhodnutie o neústavnosti týchto amnestií. Daniel Lipšic, ktorý s budúcimi právnikmi diskutoval, ale podotkol, že Ústavný súd už túto možnosť kedysi mal: "Sú akoby dva návrhy, jeden je urobiť to ústavným zákonom, druhý je, aby o tom  rozhodoval Ústavný súd. Problém je, že Ústavný súd o tom už raz kedysi rozhodol, a to tak, že v tomto ústavnom rámci amnestiu nie je možno zrušiť. Čiže je potrebné zmeniť ústavný rámec. A zmena ústavného rámca sa dá dosiahnuť len ústavným zákonom."

Poslanci NR SR sa zrušením Mečiarových amnestií zaoberali už viackrát. Ďalší pokus budú mať od 21.marca.

"Zatiaľ nás od schválenia delia štyri, alebo päť hlasov, to už nie je veľmi veľa. Teda reálne to je. Nebudem odhadovať, či to prejde, alebo nie, ale keď už dnes niekto bude hlasovať proti, alebo sa zdrží hlasovania, tak už by som naozaj rád počul tie argumenty. Je zrejmé, že po právnej rovine sa väčšina renomovaných právnikov prikláňa k možnosti zrušenia amnestií, verejnosť je na strane zrušenia amnestií, čiže ak niekto sa tomu bráni, tak musí mať nejaký iný úmysel, niekoho chrániť, alebo ľudí okolo neho chrániť," myslí si Lipšic.

V prípade prelomenia tzv. Mečiarových amnestií by sa mohlo obnoviť aj trestné stíhanie v kauze zavlečenia Michala Kováča mladšieho, prípadne aj vyšetrovanie vraždy Róberta Remiáša. Podľa študentov by malo vyšetrenie prípadu vplyv aj na ďalšie kauzy.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
529
videní
04:23
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1919
videní
03:45
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
13597
videní
05:02
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
329
videní
00:22


Facebook loginGoogle login