1120 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Lokalita Bankov ožíva vďaka združeniu Košakt

TELEVÍZIA KOŠICE, 20.03.2017 07:24 | Spravodajstvo
V košických lesoch v týchto týždňoch prebiehajú intenzívne práce. Lesy tohtoročnou zimou našťastie neutrpeli a kalamitné obdobie ich obišlo. V niektorých častiach prebieha výrub aj čistenie lesa, napríklad v lokalite Bankov. Riaditeľ mestských lesov, Tibor Roth, ale zdôrazňuje, že nejde o výrub Starej bankovskej cesty, ako bolo predčasom mylne prezentované.

"My si nedovolíme v Lesoparku urobiť nejaké drastické výruby, v okolí Starej bankovskej cesty sme vykonávali prebierkové zásahy s tým, že väčšia časť dreva gravituje práve na túto lesnú cestu. Kvôli Starej bankovskej ceste sme vyrúbali z hľadiska bezpečnosti možno 30 kubíkov drevnej hmoty," spresnil Roth.

Zvyšných 150 až 200 kubíkov rúbali v okolitých porastoch na ploche približne dvanásť hektárov, s tým, že drevo približovali na Starú bankovskú cestu. Takzvané prebierky lesníci robia pravidelne.

NA ČISTENIE LESOV ZAMESTNALI ĽUDÍ Z LUNÍKA IX
Momentálne Starú bankovskú cestu čistia a drevo postupne odvážajú. Mestským lesom v tejto súvislosti vypomáha aj OZ KOŠAKT. To ešte koncom minulého roku predstavilo Mestským lesom aj košickému magistrátu svoj projekt – zamestnať ľudí z marginalizovaných skupín a dať im prácu práve v podobe čistenia košických lesov.

"S tým, že vedeli by sme ich platiť z toho, že by sme dávali ľuďom odpadové drevo, ktoré vzniká ako sekundárny produkt. Od 15. marca máme zamestnaných prvých piatich ľudí, ich úloha je čistiť lesy hlavne od popadaných, či suchých stromov," spresnil Ivan Kovalčík, predseda OZ KOŠAKT.

Prví oficiálni pracovníci zameraní na starostlivosť o lesy sú zamestnaní na hlavný pracovný pomer, predbežne na skúšobnú dobu do konca roka 2017. Všetci piati pochádzajú z košického Luníka IX.

ĎALŠIE PLÁNY OZ KOŠAKT
Do konca marca združenie ukončí projekt, vďaka ktorému preniesli históriu Bankova a okolia na 15 tabúľ umiestnených v exteriéri. Nad hotelom Bankov plánujú tiež vybudovať historický altánok. Ak sa model zamestnancov zo sociálne slabých skupín osvedčí, OZ KOŠAKT by do budúcna plánovalo ich rady rozšíriť.
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
348
videní
00:49
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
279
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
229
videní
531
videní


Facebook loginGoogle login