2183 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Ako vznikajú bábky pre košické divadlo

TELEVÍZIA KOŠICE, 21.03.2017 13:02 | Kultúra
Niekedy na hranie postačila aj ponožka na ruke. Bábky v bábkovom divadle sú už ale vyrobené o dosť nápaditejšie a precíznejšie.

Ako pre TV Košice povedal Miloslav Jaroš, vedúci umeleckých dielní Bábkového divadla v Košiciach, v ich dielni pracujú štyria ľudia: "Stolár vyrába scény, ja robím bábky z dreva, ďalšia kolegyňa robí bábky z mäkkých materiálov ako napr. molitan, obaľuje bábky a pod. a máme tu aj ďalšiu kolegyňu, ktorá šije kostýmy. Naša práca spočíva v tom,  aby sme  urobili kompletne všetko, čo je na javisku, čiže bábky, kostýmy aj scénu."

Bábky najprv navrhne scénograf
Predtým, než sa títo šikovní majstri pustia do práce, najprv musia vedieť, čo majú vyrobiť. "Všetko sa robí podľa návrhov scénografa. Aj keď sme na niektorých postavách robili všetko sami, teda aj výtvarné návrhy, v 99% oslovujeme režisérov, ktorí si potom vyberajú výtvarníkov a scénografov, tí nám na to pripravia  podklady. Nasleduje výrobná porada na ktorej sa dohodneme čo sa bude vyrábať, z akých materiálov atď. Potom na tom začneme pracovať," vysvetlil Jaroš.

Výroba marionety sa dá stihnúť za 5 dní
neživého sa stáva postavička, ktorá ožíva v rukách bábkohercov. A tak ako v hranom divadle, aj pri výrobe bábok platí, že ľahšie sa stvárňuje negatívny charakter postavy ako ten pozitívny. Podľa Jaroša je náročné dať bábke výraznú mimiku či gesto, ktoré by predstavovalo dobro. Naopak, pri takých čertoch nie je problém dať im zlý výraz v očiach. Podľa neho sa dá výroba tzv. drevenej marionety,  celkovo zvládnuť asi za 5 dní. To znamená aj s oblečením a namaskovaním.  

Možno to tak na prvý pohľad nevyzerá, ale byť bábkohercom môže byť niekedy aj fyzicky náročné: "Záleží od toho, ako sú bábky vyrobené.  Niekedy sú dosť ťažké a potom je aj animovanie namáhavé. Nie je to problém, keď sa vodí cez predstavenie, pretože tá hodina uplynie rýchlo, no horšie je to počas skúšobného procesu, keď denne skúšame 5-6 hodín a držať tú bábku je niekedy vyslovene trápenie ale nakoniec je to príjemné," povedal s úsmevom Ivan Sogel, umelecký šéf Bábkového divadla v Košiciach.

Marionety, Maňušky, Javajky? To všetko sú bábky
Pri výrobe bábok sa kreativite medze nekladú, práve naopak. Druhov je niekoľko, napr. marionety, maňušky, javajky, čiernodivadené bábky, mimické, tieňoherné, ale aj také, ktoré si bábkoherec na seba celé oblečie. Keďže v košickom bábkovom divadle majú za sebou už naozaj veľa inscenácií, hrali už s množstvom bábok.

"Mnohé veci sme mali v pivnici v bývalej budove na Roosveltovej ulici, tam nám niektoré bábky aj zatopilo. Niektoré zas máme odložené na Modrom Kameni, kde je výstava. My máme stálu výstavu na Tajovského ul. v Košiciach," pripomenul Sogel.

Ak ich chcete vidieť plné života, stačí navštíviť niektoré z bábkových divadiel. To profesionálne nájdete na východnom Slovensku okrem Košíc aj v Prešove. A ak budete mať šťastie, možno stretnete aj tzv. "kočovných bábkarov."

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
502
videní
04:23
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1908
videní
03:45
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
13559
videní
05:02
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
327
videní
00:22


Facebook loginGoogle login