18279 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Bukovec nás pustil na neprístupné miesta

TELEVÍZIA KOŠICE, 24.03.2017 06:57 | Spravodajstvo
Pitná voda je už dnes pre väčšinu z nás samozrejmosťou. Pred 50 rokmi ale vtedajšie podmienky neboli také, aby zásobovanie vodou stačilo.  Preto sa začalo s výstavbou vodárenskej nádrže Bukovec. Ako pre TV Košice povedal Eugen Orlovský, vedúci vodnej stavby, slúži na zachytenie povrchových vôd a následne sú tieto vody odvádzané do úpravne, kde sa spracuje na pitné účely a distribuuje sa do Košíc a priľahlých obcí: "Je to záložný zdroj. Slúži ako záskok v prípade, že nastane porucha na vodárenskom diele Starina. Momentálne vodárne od nás berú 130 l/s, čo je oproti projektovanému množstvu minimálny odber, sme schopní dodávať 700l/s. Z toho pohľadu nehrozí, že by nás vypili."

Okrem zachytávania vody má Bukovec aj protipovodňovú funkciu. Asi 50 metrov pod hladinou je tzv. riadený odtok. Sú tu 4 vodárenské odbery, ktoré slúžia pre úpravňu, i dva dnové výpusty, cez ktoré vodu vypúšťajú podľa potreby. 250 metrov dlhú chodbou na dne hrádze obklopuje asi 23 mil. m3 vody.

"Je to sypaná zemná hrádza, nachádza sa tam asi 1 milión m3 materiálu, nehrozí, že sa hrádza roztrhne. Každoročne sa robia merania kvality hrádze a ak by došlo k prípadným poškodeniam, hneď sa to opravuje," zo Slovenského vodohospodárskeho podniku š.p. ubezpečil Marián Bocák. Táto vodárenská nádrž sa nachádza v 1. a 2. ochrannom pásme. Nie je prístupná pre verejnosť. Bukovec a Starina ale otvorili svoje brány študentom  v rámci Svetového dňa vody. Okrem nových poznatkov si môžu  pripomenúť, akou vzácnou surovinou voda je.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

Bez komentára
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
513
videní
02:21
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
399
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
9083
videní
02:45
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
589
videní
04:23


Facebook loginGoogle login