352 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Preventívne prehliadky mnohí z nás podceňujú

TELEVÍZIA KOŠICE, 27.03.2017 07:14 | Spravodajstvo
Návštevu lekára mnohí z nás podceňujú. Prevencia je však veľmi dôležitá, a dokáže zachytiť zdravotné riziká v počiatočnom štádiu, teda ešte v čase, keď nepociťujeme žiadne nežiaduce príznaky. Predísť im však môžeme pravidelným absolvovaním preventívnej prehliadky, na ktorú máme nárok zo  zdravotného poistenia.

"Vykonanie preventívnej prehliadky sa prepláca praktickému lekárovi jeden krát za dva roky. U pacientov bežne vyšetrujeme glykémiu, čiže cukor, krvný obraz, sedimentáciu a moč. Aj toto vyšetrenie dáva lekárovi určitý pohľad, môžeme už z toho zistiť rôzne patológie. Myslím si však, že by sme mohli vyšetriť aj skôr, ako v 42 rokoch lipidový status u pacientov, ak majú nejakú predispozíciu, tak to vyšetrujeme na diagnózu. Vyšetrujú sa pečeňové testy aspoň parciálne," vysvetľuje všeobecná lekárka Valéria Vasiľová.

Vo väčšine prípadov zahŕňa vyšetrenie i očkovanie, ktoré je z pohľadu lekárov mimoriadne dôležité. Záujem ľudí je však o preventívnu kontrolu nízky, i keď trvá približne pol hodinu. "Povinné očkovanie u dospelých proti tetanu, toto je podstatné, aby pacient bol očkovaný, lebo väčšina si to vôbec neuvedomuje. Nefunguje to tak ako v minulosti, že  boli oslovované určité ročníky, alebo sa to písalo do občianskeho preukazu. Ak sa pozrieme na tie vyhodnotenia, preventívnym prehliadkam sa venujeme už dosť dlho, ale to percento je niekde medzi 25-40%," dodáva Vasiľová.

Medzi najčastejšie dôvody nízkej návštevnosti patrí zaneprázdnenosť, pracovná vyťaženosť, no často aj obavy zo samotného výsledku. Treba však dbať na to, že ak nás nič nebolí, to neznamená, že preventívnu prehliadku nepotrebujeme.

Podľa Vasiľovej "Dosť veľkej časti komplikácii dokážu preventívne prehliadky predísť, pretože neliečený vysoký tlak, má za následok potom aj ohrozenie života, takisto aj cukrovka. Veľakrát pacienti s vysokým tlakom ani neudávajú ťažkosti, chodia s tým dlho, niektorí aj dva roky a neprídu. Náhodne pri preventívnej prehliadke to vyšetríme, a od tej predchádzajúcej vidíme, že sa to počas tých rokov zmenilo, a pacient sa nesťažuje na nič. Nájde sa takýmto vyšetrením dosť veľa diagnóz".

Približne 20% ľudí, ktorí sa kontroly zúčastnia, musia podstúpiť ďalšie vyšetrenia. Aj to je signálom, že preventívnu prehliadku netreba podceňovať. Na jej bezplatné absolvovanie majú dospelí nárok každé dva roky, a každý rok v prípade, ak sú darcami krvi, orgánov či tkanív.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

603
videní
02:34
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
604
videní
03:16


Facebook loginGoogle login