991 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Vytvárať dobré mapy môžete aj vy, nie iba Google

TELEVÍZIA KOŠICE, 05.04.2017 14:16 | Iné
Mapping alebo mapovanie. Táto záslužná činnosť môže pomôcť turistom, cyklistom, lyžiarom, no tiež motoristom a dokonca záchranárom. Mapovanie má na Slovensku už 11 ročnú tradíciu a ako už z názvu vyplýva, je to mapovanie miest, obcí a ulíc, ale i prírodných cestičiek a nezmapovaných zákutí v krajine.

"Naše OZ zastrešuje slovenskú komunitu Open Street Map a to sú dobrovoľníci, ktorí tvoria otvorenú mapu sveta. Open Street Map je niečo ako Wikipedia pre mapy. To znamená, že každý dobrovoľník môže prispievať do týchto máp, môže navštíviť stránku openstreetmap.org a priamo tam editovať mapu alebo pridávať nejaké body, prípadne môže využiť špecializované programy", prezradil Martin Ždila z Občianskeho združenia Freemap Slovakia.

Existujú rôzne spôsoby ako mapovať. Ten klasický je, že vyjdeme do terénu na prechádzku či túru a máme so sebou zariadenia, ktorými zdokumentujeme danú trase "Sú to GPS loggre, dá sa to robiť však robiť aj inteligentnými telefónmi (smartfónmi) nejakou rozumnou aplikáciou, samozrejme, ak je v telefóne dobré GPS. Človek sa vyberie do prírody a zosníma tú trasu, môže aj pofotiť rôzne zaujímavosti, ktoré sa hodia do mapy, ako napr. turistické posedenia, pramene, chodníky, cesty, značky, rázscestníky a pod", uviedol ďalej Ždila.

Po návrate z tohto "mapovacieho výletu" si mapér sadne k počítaču a stiahne doň všetky trasy a fotky, ktoré zaznamenal. Následne to upravuje v programe, v ktorom sa dá mapovať. Okrem mapovania počas turistiky či cyklistiky existuje aj mapovanie vecí v meste. Takže vyrazíme do ulíc s inteligentným telefónom, ktorý obsahuje aplikáciu umožňujúcu robiť si poznámky: "Prechádzať sa po meste a pozerať okolo seba, čo ešte nie je zmapované, napr. nejaký obchod, lavička, škola, chodníky, ihriská atď. To všetko si vie potom uložiť do mobilu, do toho programu. Keď príde domov, tak si údaje stiahne do počítača, otvorí, zmapuje, uloží a je to v mape." Doplnil ešte Ždila.

Mapéri vytvárajú isté hodnoty, no ich mapy majú oproti google mapám výhodu v tom, že sa dajú komerčne šíriť, údaje sú zadarmo dostupné z databázy Open Street Map. Ako na záver doplnil Martin Ždila z OZ Freemap Slovakia, mapérom sa môže stať ktokoľvek, záujemcom radi poradia na www.freemap.sk.

"Veľa ľudí má v mobilnom telefóne aplikáciu postavenú na open-street dátach a v nej sa dajú aj opravovať niektoré veci. Napríklad, ak ste vonku a vidíte, že tam nie je zmapovaný nejaký obchod alebo reštaurácia, tak klikne do tej aplikácie a pridá, že TU je taká reštaurácia, tak sa volá a uloží to. Tým to automatický ide do databázy máp Open Street Map. Hocikto, kto sa zaregistruje do Open Street Map môže tie mapy upravovať a editovať."

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Aktuálne reportáže

Nové
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
13450
videní
02:07
Nové
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
135
videní
03:26
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
563
videní
01:44
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
416
videní
01:54


Facebook loginGoogle login