6563 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Obchvat Prešova začnú stavať o dva mesiace

TELEVÍZIA KOŠICE, 06.04.2017 15:11 | Spravodajstvo
Prešov sa konečne dočká diaľničného obchvatu. Posledný chýbajúci úsek diaľnice medzi Bratislavou a Košicami by sa mal začať stavať už v júni tohto roku.

Zmluvu na výstavbu D1 Prešov západ – Prešov juh dnes podpísal sám minister dopravy Arpád Érsek, Národná diaľničná spoločnosť a konzorcium "Združenie D1 Prešov". "Vyjednali sme cenu, ktorá je prijateľná aj pre mňa. Konzorcium tam našlo možnosti, ako znížiť cenu. Konečná cena diaľnice je o 15,2 milióna nižšia, ako bola plánovaná," povedal dnes v Prešove minister dopravy Arpád Érsek.

8 kilometrov za 360 miliónov eur
Diaľničný úsek v dĺžke necelých osem kilometrov postaví združenie piatich firiem za takmer 360 miliónov eur. Hotový by mal byť  v roku 2021.   "Úspora je postavená jednak so znížením nášho zisku, ktorý nebol veľký, ale napriek tomu naše štatutárne orgány rozhodli že vieme ho o malé percento znížiť. A druhá časť úspor vznikne zo zmien technických riešení," uviedol generálny riaditeľ spoločnosti EUROVIA SK Róbert Šinály.

Tunel, 18 mostov a dve križovatky
Súčasťou prešovského obchvatu bude aj vyše dva kilometre dlhý dvojrúrový tunel, 18 mostov a dve mimoúrovňové križovatky. Úsek by mal skrátiť cestu osobným vozidlám až o 19 minút.  "Toto je historická chvíľa v Prešove, pretože konečne sa začína reálne riešiť dopravná situácia v meste Prešov, ktorá bola zanedbaná dovolím si povedať, možno 40 rokov," povedala primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Aktivisti: Čiastkové riešenie, ktoré nestačí
Podľa aktivistov však vybudovanie diaľnice D1 Prešov západ – Prešov juh nestačí. "Všetci vieme, že k úplnej spokojnosti k tomu, aby nákladný tranzit bol vylúčený z centra Prešova, je potrebné dostavať a dobudovať aj severný obchvat, takzvanú rýchlostnú cestu R4," reagoval Jozef Baran z Občianskeho združenia Lepší Prešov.

Podľa Érseka je severný obchvat v príprave. Prvá časť výstavby už má vydané stavebné povolenie, ministerstvo ale čaká na merania hustoty dopravy. Na základe výsledkov sa bude rozhodovať, v akom profile začne stavať.
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1601
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2234
videní
Náš tipVieme prví
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
7706
videní
07:59


Facebook loginGoogle login