3873 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Bez komentára

VIDEO: Svätenie jedál v Dóme sv. Alžbety

TELEVÍZIA KOŠICE, 15.04.2017 18:53 | Spravodajstvo
Na Bielu sobotu popoludní prišlo do Dómu sv. Alžbety množstvo veriacich. V košíkoch určených na svätenie nechýbali tradičné veľkonočné špeciality.

Hoci sa na Bielu sobotu pre väčšinu kresťanov pôst končí, v minulosti väčšina rodín čakala až do Veľkonočnej nedele, aby mohli konzumovať posvätené jedlá. Tie šla gazdiná najprv posvätiť na rannú omšu. "Takýmto jedlám sa pripisovali magické účinky, preto sa časť z nich dala dobytku, aby sa mu dobre darilo. Škrupinky z vajíčka a časť odrobiniek z chleba sa primiešali do osiva, alebo sa zaorali pri prvej jarnej orbe," priblížila etnologička Katarína Nádaská.

Na Veľkonočnú nedeľu sa pripravovali bohatšie raňajky. Na stole nesmeli chýbať vajíčka, koláče, šunka, chren, chlieb i biela káva. "Jedlá z vajec sa konzumovali, pretože vajíčko bolo symbolom nového života, plodnosti a bolo preto žiaduce, aby sa na jar prebudili nové sily, nielen v prírode, ale i v ľuďoch," vysvetlila Nádaská. Z vajec si ľudia pripravovali napríklad praženice so žihľavovými lístkami, pankúchy, plniny, baby či kombináciou vajec a údeného mäsa a žemlí stratené kura.

Video: TV KOŠICE
Text: TASR/TV KOŠICE

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
334
videní
03:54
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
453
videní
02:28
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
565
videní
03:02
1390
videní
04:33


Facebook loginGoogle login