715 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

ANKETA: 31 rokov od tragédie v Černobyle

TELEVÍZIA KOŠICE, 26.04.2017 07:08 | Spravodajstvo
Presne pred 31. rokmi - 26. apríla 1986 - sa stala najväčšia jadrová havária v histórii jadrovej energetiky. V atómovej elektrárni na Ukrajine došlo z dôvodu prehratia k explózii reaktora, po ktorom sa do ovzdušia uvoľnil rádioaktívny mrak, ktorý postupoval cez územia viacerých štátov, vrátane vtedajšieho Československa.

Podľa zakladajúcej členky Slovenského ochranárskeho snemu  Ľubice Trubíniovej predstavujú jadrové elektrárne aj v súčasnosti veľkú hrozbu. "Jadrové elektrárne predstavujú viacero hrozieb, čo sa týka bezpečnosti a dopadov na zdravie ľudí a životné prostredie a patria k najnebezpečnejším zdrojom energie. Tým hlavným je rádioaktívne žiarenie, ktoré je smrteľné a ničivé pre všetky živé organizmy. Žiaden organizmus nie je schopný sa vyrovnať s dôsledkami žiarenia."

Jadrové elektrárne podľa odporcov tohto zdroja energie  poškodzujú zdravie človeka neustále. "Dôvodom, prečo jadrové elektrárne nie sú zdravým zdrojom energie je, že k únikom radiácie dochádza neustále. Síce v malom množstve, ale množstvo odborníkov  tvrdí, že pokiaľ ide o malé pôsobenie v dlhom období, môže to mať za následok zdravotné problémy," – dodáva Trubíniová.

Zástancovia jadrovej energetiky ju zase považujú za jediné možné riešenie energetickej krízy a globálneho otepľovania a tvrdia, že vďaka atómovým elektrárňam sa do ovzdušia nevypúšťa takmer 2 mld. ton CO2.  Zatiaľ čo sa mladá generácia dozvedá o tragédií už iba z kníh, tí starší si ju pamätajú.

Svet si na základe rozhodnutia Valného zhromaždenia OSN dnešný deň pripomína ako Medzinárodný deň spomienky na černobyľskú katastrofu.
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

Bez komentára
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
6981
videní
02:11
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
11431
videní
Bez komentára
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
109041
videní
00:29
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
111507
videní
02:30


Facebook loginGoogle login