2318 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

VIDEO: Od včiel sme závislí viac ako si myslíme

TELEVÍZIA KOŠICE, 04.05.2017 13:00 | Spravodajstvo
Svetovo známy teoretický fyzik Albert Einstein povedal, že 5 rokov po smrti poslednej včely zahynie aj naša planéta. Od tejto katastrofy možno nie sme až tak ďaleko, vzhľadom na to, že ich výskyt a počet každoročne klesá. Včely sú jedným zo základných pilierov toho, že človek môže prijímať dary, ktoré nám príroda vytvára sama od seba. Ako povedal Róbert Gregorek, vedúci oddelenia dekoratívnej flóry Botanickej záhrady UPJŠ, len vďaka opeľovacej činnosti včiel sa môžeme tešiť z bohatej úrody na intenzívne pestovaných plodinách.

Bez včiel by úrodnosť výrazne klesala
Zároveň dodáva: "V podstate bez schopnosti včiel veľmi rýchlo na jar akcelerovať, rozmnožiť sa a splniť svoje opeľovacie poslanie by nebolo možné rátať s takou úrodnosťou, či už ide o úrodu ovocia, zeleniny, obilia a podobne. Jednoducho základnou podmienkou je, aby k opeleniu došlo."

Počet včiel rapídne znižuje človek aj choroby
Základným problémom úbytku včiel je človek. V letnom čase zberu plodín pre človeka, dochádza k poklesu potravy pre včely. Pasienkárstvo, ako tradičný spôsob obrábania v minulosti bol k prírode viac šetrnejší. Pôsobenie včiel však ovplyvňujú aj pesticídy, ktoré spôsobujú ich úbytok. Ako aj choroby, napríklad včelí mor.

K zvýšeniu počtu včiel a ich prirodzenej obnove v prírode môže prispieť každý z nás, napr. obmedzením chemických postrekov.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1805
videní
03:45
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
266
videní
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
296
videní
Bez komentára
6177
videní
03:56


Facebook loginGoogle login