926 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

VIDEO: Vyšetrenie znamienok môže zachrániť život

TELEVÍZIA KOŠICE, 10.05.2017 15:06 | Spravodajstvo
V rámci európskeho dňa melanómu, ktorý pripadol na stredu 10. mája, sa odborníci z Kliniky dermatovenerológie UNLP v Košiciach zapojili do preventívnej akcie zameranej na vyšetrenie kože. Bezplatná prehliadka mala zvýšiť informovanosť občanov.

"Je to akcia, ktorá je spojená jednak s vyšetrením kožného povrchu a znamienok, ale súčasne sa snažíme zvýšiť informovanosť populácie o rizikových faktoroch vzniku rakoviny kože – ako sa chrániť, ako sa rozumne správať na slniečku, vyšetrujeme celý kožný povrch pacientov a podozrivé ložiská," informoval primár dermatovenerológie z UNLP v Košiciach Tomáš Kampe, ktorý dodal, že podozrivé znamienka sa potom vyšetrujú špeciálnymi prístrojmi – dermatoskopmi.

Bežné vyšetrenie trvá do desiatich minút a môže odhaliť závažné ochorenie kože už v jej začiatkoch. Rakovina kože môže byť podľa odborníka liečiteľná za predpokladu, že je diagnostikovaná a liečená v predstihu.

"Už v minulých rokoch sa nám vďaka tejto kampani podarilo odhaliť aj tie najzávažnejšie typy rakoviny kože. Počas dnešného dňa boli zatiaľ odhalené tri typy rakoviny," povedal primár dermatovenerológie.

Ako dodal, našťastie, záujem o takéto preventívne vyšetrenie zo strany pacientov každým rokom rastie, čo je dobrým signálom, pretože ochorenie podľa jeho slov nezmizne, keď ho budete ignorovať. Zaujímavosťou je, že jedno spálenie pokožky na slnku môže zvýšiť riziko jej rakoviny až 10-násobne.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1856
videní
03:45
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2144
videní
01:38
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
13398
videní
05:02
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2042
videní
01:53


Facebook loginGoogle login