1507 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

VIDEO: S podozrením na salmonelózu hospitalizovali už 9 pacientov

TELEVÍZIA KOŠICE, 19.05.2017 10:00 | Spravodajstvo
S príchodom teplých dní sa zvyšuje aj riziko nákazy salmonelózou. Aktuálne leží na oddelení infektológie v Košiciach deväť pacientov s podozrením na salmonelózu a jeden pacient u ktorého sa choroba aj potvrdila. Jeho stav je podľa našich informácií vážny.

Salmonelová infekcia patrí medzi najčastejšie infekčné črevné nákazy. Prvé príznaky sa môžu objaviť po 8 hodinách v rôznych formách. "Môže to byť asymptomatická forma, keď pacient nemá žiadne klinické prejavy, necíti sa byť chorý. Potom je to forma gastroenteritická, ktorá je rozšírenejšia s typickými prejavmi ako je malátnosť, zvracanie, bolesti brucha, zvýšená teplota a hnačky," informuje Milota Kopčová z kliniky infektológie UNLP v Košiciach.

Ochorenie je liečiteľné, avšak u rizikových skupinách môže byť komplikované. "Imunitný stav každého človeka je vo vzťahu ku každému ochoreniu najdôležitejší. Do rizikovej skupiny patria všetci pacienti trpiaci chronickými ochoreniami, novorodenci, alebo dôchodcovia" – upresňuje Kopčová.

Základným pravidlom prevencie pred ochorením je dôkladné dodržiavanie hygieny. "Dôležité je okrem umývania rúk aj správne dodržiavania technologických postupov pri spracovaní mäsových výrobkov. Salmonelové infekcie dokážu prežiť aj vo vode, pôde, alebo pri nízkych tepelných úpravách. Dôležité je všetko poriadne umyť, prevariť, ošúpať, aby nedošlo k zbytočným infekciám a k hazardu so zdravím," – dodáva.  

RÚVZ vykonáva pravidelne kontrolu prevádzok, kde je riziko salmonelózy zvýšené. Sú to napríklad prevádzky s predajom mäsa, alebo zmrzliny.
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

406
videní
02:27
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
312
videní
02:10
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1881
videní
02:18
Náš tip
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
6762
videní
05:02


FacebookloginGooglelogin