482 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

VIDEO: Najviac úverov poskytol ŠFRB v Košickom kraji

TELEVÍZIA KOŠICE, 06.06.2017 07:00 | Spravodajstvo
Príspevok na zateplenie rodinného domu sa zvyšuje. Vyplýva to z novely zákona o energetickej hospodárnosti budov z dielne Ministerstva dopravy a výstavby SR. Po novom tak žiadateľ bude môcť získať príspevok vo výške až 8500 Eur. Musí ale splniť určité podmienky. "Žiadateľ musí napríklad preukázať, že budova bola daná do užívania aspoň 10 rokov pred podaním žiadosti, úspora na vykurovaní musí byť minimálne 35%, stavbu musí zrealizovať zhotoviteľ, ktorý má na to certifikát," – informuje Rastislav Lackovič, hovorca Štátneho fondu rozvoja bývania.

Na zateplenie rodinného domu môže žiadateľ využiť úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Ten prefinancuje náklady až do výšky 75% obstarávacej ceny, maximálne však 85€ na 1 meter štvorcový zatepľovacej plochy. Úroková sadzba je 1% a doba splatnosti 20 rokov.

Štátny fond poskytuje úvery aj na obnovu bytových domov a úroková sadzba môže byť v určitých prípadoch aj nulová.  "Pri obnove bytových domov sa úroková sadzba vypočítava podľa najnižšej úrokovej sadzby z požadovaných účelov. Ak žiadateľ zrealizuje tri a viac účelov obnovy, od najnižšej úrokovej sadzby sa mu odpočíta 0,5% čím sa môže docieliť 0% úrok," - dodáva Lackovič.  Aj v tomto prípade je lehota splatnosti úveru 20 rokov. V roku 2016 fond vyhovel všetkým žiadateľom, ktorí splnili podmienky.

V Košickom kraji bolo poskytnutých na tento účel 178 úverov v celkovej výške viac ako 30 miliónov Eur. Žiadosti je možné podať do konca októbra a fond má na rozhodnutie lehotu 110 dní od podania žiadosti. V tomto roku má ŠFRB v účele obnova bytovej budovy rozpočtovaných takmer 114 a pol milióna eur.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

Váš tip
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1129
videní
03:04


Facebook loginGoogle login