3281 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

VIDEO: Na ochranu letiska využívajú aj dravce

TELEVÍZIA KOŠICE, 02.08.2021 14:30 | Spravodajstvo
Fungovanie leteckej prevádzky môžu za určitých okolností ohroziť aj vtáky či voľne žijúce živočíchy. Nebezpečenstvo hrozí najmä pri ich stretnutí s lietadlom.  Zvlášť ak by sa dostali do niektorého z motorov. K eliminácií takýchto prípadov slúži predovšetkým biologická ochrana letiska, ktorá je využívaná aj v metropole východu.

"Biologická ochrana je realizovaná niekoľkými metódami. Buď akusticky, máme na letisku rozmiestnené tzv. zvukové delá, ale využívame aj šrapnely, brokovnice alebo aj dravce, ktoré chováme vo voliérach. Tie používame ich na plašenie divej zveri či vtáctva," vysvetľuje Stanislav Sabo z Letiska Košice.

Zvýšený výskyt vtákov v okolí letiska a teda aj riziko stretu je predovšetkým na jar a na jeseň, keď dochádza k ich sezónnemu sťahovaniu. Pre bezpečný prílet či odlet sa v rámci biologickej ochrany vykonáva niekoľko opatrení. "Z veže riadiaci pracovník dáva výpočet na každé lietadlo, ktoré odlieta alebo ktoré má pristáť v Košiciach. Ide k dispečerovi, ktorý ostatným zložkám podáva informáciu, aby každý úsek sa vedel pripraviť. Následne využívame delá, akustiku a podobne. Pred pristávaním lietadla už dravec nesmie byť na dráhe, pretože je nebezpečný," dodáva Sabo.

Veľké nebezpečenstvo pre leteckú dopravu však nepredstavuje iba vtáctvo ale aj vysoká zver, ktorú evidujú aj v okolí košického letiska. Jej kolízia s lietadlom pri pristávaní alebo odlete by mohla zanechať fatálne následky. "Hlavne na poliach v okolí letiska, ako sú diviaky, srny, jelene. Diviačia zver ak sa rozhodne prejsť krížom cez runway, tak ju nezastaví nič. Bol aj taký prípad, kde 30 metrov oplotenia zrovnali so zemou a prešli na druhú stranu," upresnil Stanislav Sabo z Letiska Košice.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
638
videní
02:15
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
805
videní
05:54
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1389
videní
03:24
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
538
videní
02:37


Facebook loginGoogle login