955 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

VIDEO: Horúčavy ohrozujú aj najmenších

TELEVÍZIA KOŠICE, 01.08.2017 17:37 | Spravodajstvo
Tropické horúčavy zavítali v týchto dňoch aj do metropoly východu. Zdravotné komplikácie však môžu spôsobiť aj tým najmenším. Veľmi dôležité je preto dbať na správny pitný režim, pretože v opačnom prípade, môže ľahko dôjsť k dehydratácii. Ako vysvetlil pediater MARCEL DOLOBÁČ:  „Nebezpečenstvo dehydratácie je zvýšené u detí. Tým sa môže stať, že sa pri hre vonku zabudnú napiť. Skôr, než sa dostaví pocit smädu, dieťa sa stáva malátnejšie, unavenejšie, môže sa sťažovať na bolesti hlavy.

Deťom by sa ideálne mali podávať minerálne vody, či bylinné a ovocné čaje. Nedostatok tekutín môže vyvolať aj tzv. smädovú horúčku. Vtedy je potrebné poskytnúť dieťaťu čo najrýchlejšie vodu alebo šálku vlažného čaju. Do jedálnička by ste v lete mali zaradiť predovšetkým veľa ovocia a zeleniny, a vynechať horúce polievky či ťažké jedlá. Ak sa chystáte niekam k vode, nezabúdajte na ochranu proti slnku. „Opaľovací krém pre deti by mal mať UV faktor aj 50. Čo sa týka oblečenia, malo by byť vzdušné. Či už ide o väčšie deti, alebo batoľatá, nemala by chýbať pokrývka hlavy.“

Aj veľké teplotné rozdiely môžu byť pre deti nebezpečné. V zásade im neprospieva ani klimatizácia, ktorú je potrebné správne nastaviť. „Treba si uvedomiť, že vonku nemôže byť 36 stupňov a klimatizácia bude nastavená na 20 stupňov Celzia. Viac ako päťstupňový rozdiel nie je rozumný. Hnevá ma, keď vidím v supermarketoch malé dojčatá, ako ich mamičky tlačia pomedzi regály. Tam sú veľké výkyvy teploty. Iná je v predajni a iná vonku, dieťa na takéto teplotné výkyvy ešte nie je zvyknuté a to sa môže prejaviť bolesťou uší, zápalom hrtana alebo laryngitídou," dodal Dolobáč.

Zvýšenú pozornosť by ste mali venovať aj detským ihriskám či pieskoviskám, v ktorých sa deti zvyknú hrať. Tie sú totiž najčastejším zdrojom infekcií. Umývanie rúk je tak v tomto prípade nevyhnutné.
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
157
videní
01:13
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2194
videní
01:38
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2478
videní
02:10
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
9334
videní
02:37


Facebook loginGoogle login