1622 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

VIDEO: Tvorbu územného plánu komplikujú zmeny a doplnky

TELEVÍZIA KOŠICE, 14.11.2017 13:35 | Spravodajstvo
Košice majú mať nový územný plán. Na jeho tvorbe pracuje tím architektov, ktorý vyhral verejnú súťaž. Prácu im ale sťažujú Zmeny a doplnky (ZaD). V praxi to znamená, že kým oni vytvárajú koncept toho, kde by mohli byť v meste napríklad parky, cyklotrasy a obytné zóny, magistrát do zastupiteľstva predkladá návrhy, ktoré neraz hovoria o niečom inom.

Zmeny a doplnky proces výrazne komplikujú
Ako povedal Dezider Kovács, jeden z členov spracovateľského tímu ÚP, snažili sa o zastavenie, resp. obmedzenie ZaD na minimum. Ich návrh ale mesto neakceptovalo: "Vysvetlili sme im technické problémy, ktoré s tým súvisia, že sa to jednoducho nedá. Zrejme majú iné záujmy alebo sú tlačení zo strany investorov. Mohli byť rôzne dôvody, prečo tak neurobili -  objektívne aj neobjektívne." Dodal, že pokiaľ to možné je, alebo s mestom našli zhodu, v Územnom pláne to zjednodušene povedané "prekreslia". Ale ako hovorí, sú aj lokality, ktorých zmeny nezapadajú do filozofie, ktorá vyplýva zo súťažného návrhu. Tie sa naopak snažili eliminovať alebo vylúčiť. Ako to dopadne, to sa uvidí počas prerokovania.

Magistrát: "Zmeny pomáhajú nájsť optimálne riešenia"
Podľa Jozefa Marka z komunikačného oddelenia mesta Košice je to síce pre spracovateľov náročnejšia pozícia, ale ako hovorí,  na druhej strane to umožňuje nájsť optimálne riešenia a vstupovanie odborníkov do tohto procesu. "A priznám sa, že  pod tým tlakom, ktorým sme, tu ako samospráva, pod tlakom aktivistov a niekedy aj ľudí, ktorí odborníkmi skutočne nie sú, si nemôžeme dovoliť uzavrieť tento proces, aby sme uľahčili prácu spracovateľom," dodal.  

OZ Spolka začne informačnú kampaň
Opačný názor majú ale aktivisti. Podľa nich nejde o tlak z ich strany alebo zo strany aktivistov, ale investorov. Oslovili sme aj aktivistu a zároveň novozvoleného krajského poslanca, Ladislava Rovinského: "Nech magistrát konkretizuje kedy, kde a ktorí aktivisti tlačili na Zmeny a doplnky k Územnému plánu. My sme skôr bol tí, ktorí brzdili tieto zmeny, ktorí oponovali týmto zmenám. Nevýhody nepozastaveného procesu ZaD spočívajú v tom, že pri zmene funkčného a priestorového využitia územia, sa zvyšujú nároky na dopravu. Čiže tam, kde bola oblasť pokojná, sa zrazu dotiahnu stovky áut." Ako dodal, občania by mali byť podrobne informovaní o Územnom pláne. S informačnou kampaňou chce začať aj Spolka o.z.

Viac sa dozviete v našej reportáži.
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
775
videní
02:33


Facebook loginGoogle login