1052 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

VIDEO: Sochy v Košiciach (Immaculata)

TELEVÍZIA KOŠICE, 28.04.2021 18:36 | Iné
Súsošie Nepoškvrnenej Panny Márie, alebo ako ho všetci poznáme, Morový stĺp, zdobí našu hlavnú ulicu už dlhé roky. Je jednou z najkrajších barokových sôch v Košiciach. 

Socha sa nachádza za Fontánou znamení pri Štátnom divadle. Dôvod vzniku tohto súsošia je že v Košiciach v 1709-1710 rokoch bol mor, ktorý trval viac ako rok. Tí, čo prežili, vyzbierali sa na nový morový stĺp. Iniciátor tohto činu bola Viktorína Flachenfelda. Architektom sochy sa stal Tomáš Tornyosi, no spolupracoval s ním aj sochár Šimon Grimming. Reliéfy, alegóriu Moru, Vojny a hladu pozláteného medeného plechu, ktoré sú umiestnené v spodnej časti súsošia je autorom zlatník Juraj Immerwohl. 

Vrch súsošia predstavuje Pannu Máriu, ktorá bola položená do výšky 14 metrov v roku 1723. Nad ňou sa nachádza veniec s dvanástimi hviezdami. Medzi katolíkmi a protestantmi boli rôzne spory, keď údajne kalvínsky farár pripevnil v noci na sochu hanlivý nápis. Mestská rada ho mala odsúdiť na trest smrti, no vtedajší panovník zmiernil rozsudok na vyhnanstvo. Aby sa to už viackrát nestalo, katolíci si zriadili fondy na lampy alebo zorganizovali aj nočné hliadky okolo sochy. V roku 1909 sa opravilo oplotenie sochy do podoby v akej ju vidíme dnes. V rokoch 1954-57 a 1971-72 ju kvôli poškodeniu po 2. svetovej vojne reštauroval košický sochár a výtvarník Vojtech Löffler. Najnovšia rekonštrukcia sa uskutočnila v roku 2000. Nové plastiky vytvoril akademický sochár Stanislav Kožela.
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
464
videní
02:07
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
701
videní
01:56
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1044
videní
02:07
Bez komentára
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
563
videní
02:22


Facebook loginGoogle login