5935 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Náš tip

Solivar v Prešove láka domácich aj turistov

TELEVÍZIA KOŠICE, 14.09.2016 13:17 | Iné
Najväčší konský gápeľ v Európe, či prírodný potenciál ťažby soli na viac ako 120 rokov. Aj tieto špecifiká sa spájajú s unikátnym miestom na východnom Slovensku – so Solivarom v Prešove. Ten patrí medzi najvýznamnejšie domáce technické pamiatky. V súčasnosti je pod správou Slovenského Technického múzea v Košiciach. "Soľ sa tu pôvodne ťažila klasickým spôsobom od 16. storočia. Takto to išlo do 18.storočia, kým voda nezaplavila všetky štôlne," ozrejmuje lektorka múzea Jana Steinigerová.

Soľanka sa v areáli starých závodov ťažila do roku 1970. Zásadné zmeny pre Solivar však nastali už v prvej polovici 20.storočia. Od roku 1925 sa totiž soľanka začala spracovávať v nových závodoch.
Určité obdobie prebiehali práce v obidvoch závodoch súčasne. Ich produktivita bola značne odlišná.

"Staré závody produkovali 100 ton soli denne, nové trikrát viac." Spočiatku bol Solivar štátnym podnikom. V roku 2009 sa dostal do rúk zahraničného investora. Ten prebral pôvodnú značku, soľ sa však dováža zo Salzburgu. V súčasnosti sa soľ na Slovensku už neťaží.

Zem pod Prešovom je stále poriadne slaná. Mohli by sme ju využívať ďalších 120 rokov. Ale nie je to jediné miesto na východnom Slovensku, ktoré má takýto veľký soľný potenciál. "Pri Michalovciach je ďalšie ložisko. Odhaduje sa, že pod zemou je tam jedna miliarda ton soli," hovorí riaditeľ NKP Solivar Marek Duchoň.

Veľkým technickým lákadlom v Solivare je aj konský gápeľ. Vďaka svojim rozmerom je najväčší v Európe. "Fungoval na princípe navíjania konopného lana, ktorý bol natočený na bubne. Pracovali tam štyria pohoniči a osem koní," kalkuluje lektorka Jana Steinigerová.

S konským gápľom sa spája aj ďalšia zaujímavosť: "Gápeľ je vyrobený z kokošovského duba. Kokošovce je obec pri Prešove. Drevo z tejto oblasti sa v minulosti používalo na výrobu lodných komponentov. Údajne sa na jednej takejto lodi plavil aj Krištof Kolumbus až do Ameriky."

Na návšteve v Solivare sme neboli sami. Exkurziu nám spríjemňovala skupinka žiakov zo základnej školy Matice Slovenskej v Prešove. "Nikdy sme nič podobné nevideli. Páčili sa nám stroje aj mechanizmus výroby soli," uzatvárajú žiaci.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
3455
videní
07:58
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
508
videní
04:23
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1908
videní
03:45
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
13564
videní
05:02


Facebook loginGoogle login