2030 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Náš tip

Vieme správne čítať výplatné pásky?

TELEVÍZIA KOŠICE, 06.12.2016 13:00 | Spravodajstvo
Plat je rozhodujúcim faktorom už pri hľadaní zamestnania. Málokoho však zaujíma samotná výplatná páska. Stalo sa už ale, že zamestnanec tú svoju nevidel a zamestnávateľ mu väčšinu peňazí uhrádzal ako cestovné náhrady - tie sa pri vypočítavaní štátnych dávok do úvahy neberú. Maródka či dôchodok sa mu tak neodvíjalu od sumy, ktorú dostával na účet, ale z minimálnej mzdy. V súvislosti s výplatnou páskou Inšpektoráty práce vlani zaznamenali porušenia Zákonníka práce vo viac než 300 prípadoch.

Zamestnanci si najviac mýlia hrubú a čistú mzdu. Zamestnávatelia sú povinní vydať potvrdenie o jej jednotlivých zložkách. Pracovníci si ho ale nie vždy prevezmú. Niektorí zamestnávatelia ponúkajú možnosť posielať výplatný lístok elektronicky.

Pozor si treba dať napr. aj na zrážky týkajúce sa stravovania, či hmotnej zodpovednosti. K tým môže dôjsť len po vzájomnej dohode. Percentuálne sa odvody pre zamestnancov ani zamestnávateľov od roku 2017 nemenia. Okrem iného ale začne platiť nový maximálny vymeriavací základ. Zamestnanci s vyššími príjmami tak na odvodoch do Sociálnej poisťovne zaplatia viac, čím sa zníži ich čistá mzda. Zamestnávateľom stúpnu náklady. S blížiacim sa prelomom rokov je aktuálna aj téma dovoleniek.

Preplatenie nevyčerpanej dovolenky je riešenie, ktoré by malo nastať iba vo výnimočných situáciách. Cieľom je, aby si každý zamestnanec vyčerpal dovolenku v tom kalendárnom roku, v ktorom mu na ňu vznikol nárok a využil tak svoje právo na oddych a regeneráciu. Zvyšnú dovolenku si možno zo zákona nechať preplatiť ak dôjde k ukončeniu pracovného pomeru.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
321
videní
01:46
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
3566
videní
02:37
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
10000
videní
02:13


Facebook loginGoogle login