K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Váš tip

Šok zo zvýšených platieb zažili aj Košičania

TELEVÍZIA KOŠICE, 09.02.2017 13:16 | Spravodajstvo
Okrem elektriny a plynu sa zvýšili tiež zálohové platby za vodu. Inkasné, tzv. SIPO lístky nemilo prekvapili aj ľudí na východnom Slovensku.

Rok 2017 mal byť rokom náhleho navyšovania cien?
Cena vody sa v tomto roku už totiž počítala z dvoch zložiek. Za spotrebované metre kubické, aj za  veľkosť potrubia. Obrátil sa na nás Jozef z Košickej Novej Vsi, ktorý ako povedal, jeho domácnosť mesačne spotrebuje okolo 10 až 11 kubíkov vody mesačne: "Predtým sme platili 59,56 eur, teda necelých 60 eur.  Teraz nám to zdvihli na 101,10 eur. Vytočilo ma, že to navýšili bez oznámenia, jednoducho bez všetkého, hoci sa hovorilo, že sa navyšovať nebude, prípadne, že sa ceny budú upravovať. Navýšiť poplatky za vodu o 70% je kruté. Bývame v rodinnom dome a s vodou nepolievame, ani nemáme bazén."

Po rozruchu v médiách sa ceny vrátia o rok späť
"Opravené" zálohové platby za vodu by mali byť odberateľom doručené po nadobudnutí platnosti vyhlášky a ukončení cenového konania. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) nám poslal písomné stanovisko v takomto znení:   "Úrad intenzívne pracuje na novej vyhláške, ktorou sa ustanovuje cenová regulácia výroby, distribúcie a dodávky pitnej vody verejným vodovodom a odvádzania a čistenia odpadovej vody verejnou kanalizáciou. Úrad vyhlášku odošle na stálu pracovnú komisiu Legislatívnej rady vlády SR."

ÚRSO odkázalo odberateľov priamo na vodárne
ÚRSO odporúča odberateľom obrátiť sa na príslušného dodávateľa. Podľa platného zákona úrad nemá kompetenciu vstupovať do zmluvných vzťahov. Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS, a.s.) hovorí, že svojich odberateľov začiatkom roka informovala o zmenách platieb  za vodné a stočné, a to prostredníctvo SIPO lístkov:  "Odberatelia si zároveň môžu zmeniť výšku zálohovej platby. Pokiaľ už uhradili zálohovú platbu, zohľadní sa im to v najbližšej  vyúčtovacej faktúre.  VVS, a.s. postupuje v súlade s platnou legislatívou, ktorá stanovila spôsob platieb od 1. januára 2017."

V prípade nejasností o výške svojich zálohových platieb, sa môžu zákazníci obrátiť na vodárne aj prostredníctvom Call centra. Ako nám však povedal náš poslucháč Jozef, jemu sa do vodární dovolať nepodarilo.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
3593
videní
03:32
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2644
videní
01:40
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2034
videní
04:15
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1977
videní
04:03


Facebook loginGoogle login