25874 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Rektor UPJŠ: "Je to čierny deň pre univerzitu"

TELEVÍZIA KOŠICE, 09.12.2016 12:35 | Spravodajstvo
"Všetko je zničené. Ústav chemických vied pláva vo vode, je totálne zadymený, niektoré miestnosti sú absolútne zničené a niektoré sú zničené tak, ako keď vytopíte susedov." Taká bola reakcia rektora Univerzity Pavla Jozefa Šafárika Pavla Sováka bezprostredne po rozsiahlom požiari univerzitných priestorov.

Oheň v piatok večer zachvátil budovu Prírodovedeckej fakulty. Na pomoc prišlo viac ako 30 hasičov z hasičských staníc Košice, Čaňa, Košice - Šaca a hasiči z U.S. Steel Košice s 12-timi kusmi hasičskej techniky. Požiarom bola zasiahnutá najmä strecha budovy UPJŠ na Moyzesovej a Kostlivého ulici. "Postupne sú jednotky sťahované a na mieste zostávajú už len tie, ktoré budú kontrolovať a likvidovať lokálne ohniská horenia," uviedol košický krajský hovorca HaZZ Tomáš Berzetei.

Do troch hodín od nahlásenia požiaru sa ho hasičom podarilo lokalizovať. O pomoc požiadali aj kontrolné chemické laboratórium civilnej ochrany v Jasove. Polícia ulicu uzavrela a o udalosti informovala aj záchrannú službu, pre prípad, ak by došlo k nebezpečenstvu. Chemické látky ale s najväčšou pravdepodobnosť neunikli. "Je to jeden z veľmi čiernych dní Univerzity Pavla Jozefa Šafárika. Jej veľké a bojovné srdce, Ústav chemických vied nám vyhorel. Našťastie sa nikomu nič nestalo. Posledné študijné skupiny už končili výučbu a študenti odchádzali preč," uviedol Sovák.

Zo strechy, ktorú rekonštruovali pred asi 7 rokmi, zostal už len popol:  "S prekvapením, išlo to zdola, nie zhora. Zrejme ide o komínový efekt, čiže pravdepodobne jeden z digestorov, alebo viac digestorov. To už ale posúdia odborníci, no sám som veľmi zvedavý, pretože je tam úplne nová infraštruktúra".  Škody, ktoré oheň napáchal, odhaduje predbežne na viac než 1 milión eur.

Súvisiace reportáže:
VIDEO: Kvôli požiaru evakuovali okolie
Rektor UPJŠ: "Je to čierny deň pre univerzitu"
VIDEO: Požiar zničil strechu UPJŠ v centre Košíc
BEZ KOMENTÁRA: Požiar strechy UPJŠ zanechal strašnú spúšť
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

Váš tip
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
3333
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
387
videní
04:03
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1080
videní
00:53
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2329
videní


Facebook loginGoogle login