508 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

VIDEO: Problémy alergikov sa môžu ešte zhoršovať

TELEVÍZIA KOŠICE, 23.05.2017 15:16 | Spravodajstvo
Obsah peľu niektorých rastlín v ovzduší sa v nasledujúcich dňoch bude podľa odborníkov zvyšovať. Ide predovšetkým o peľ z tráv z čeľade lipnicovitých, ktoré zaraďujeme medzi najvýznamnejšie alergény, ktoré spôsobujú ľuďom nemalé zdravotné problémy.

"Aktuálne máme v ovzduší veľmi vysokú koncentráciu peľových zŕn čeľade borovicovitých. Naopak nízku, alebo veľmi nízku koncentráciu peľových zŕn už máme pri ostatných drevinách, ako napríklad buk, alebo javor. V nasledujúcich týždňoch môžeme očakávať ešte vysoké koncentrácie peľových zŕn čeľade borovicovitých, avšak už sa bude vyskytovať peľ tráv, ktorý budú pretrvávať celé leto," – informuje Eva Tkáčová, vedúca odboru mikrobiológie RÚVZ v Košiciach.

Medzi prvotné príznaky alergie patrí kašľanie, svrbenie očí, kýchanie, alebo zápal očných spojiviek. Aj v tomto prípade patrí, že dôležitá je prevencia. "Styk s peľom sa úplne vylúčiť nedá, ale účinky sa dajú istým spôsobom zmierniť. Dôležité je nechodiť v aute s otvorenými oknami, vetrať iba na nevyhnutnú dobu, nezdržiavať sa v prírode a po príchode domov, by sa mali alergici osprchovať," – dodáva.

Prejavy peľovej alergie začínajú pociťovať alergici vtedy, ak množstvo peľu dosiahne stredné hodnoty, čo predstavuje 30 až 50 peľových zŕn na meter štvorcový. RÚVZ v Košiciach vykonáva pravidelné týždenné meranie peľu v ovzduší prostredníctvom tzv. lapača, ktorý je umiestnený na streche budovy RÚVZ na Ipeľskej ulici.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
225
videní
03:06
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2206
videní
01:38
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
957
videní
02:51
Náš tip
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2391
videní
03:55


Facebook loginGoogle login