648 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

30 rokov od Nežnej revolúcie: Dominik Badiar - Hranica

TELEVÍZIA KOŠICE, 17.11.2019 09:42 | Iné
Náš život by sa v mnohom dal opísať ako život bez hraníc. Vďaka Schengenu a Európskej Únii sa môžeme po Európe, ale aj po svete pohybovať takmer úplne slobodne a cesty za prácou, štúdiom, priateľmi, kultúrou a zážitkami sú nám otvorené. Stáva sa táto výsada pre nás už pomaly samozrejmosťou?

Pred 33 rokmi to však bolo všetko inak. Na prísne strážených československých hraniciach 8. augusta 1986 psy pohraničnej hliadky smrteľne zranili osemnásťročného Hartmuta Tautza. Previnil sa túžbou žiť v spoločnosti, ktorá ponúka slobodu mať vlastný názor a kde jeho stranícka a politická príslušnosť neurčuje jeho kariérne možnosti. V tomto krátkom filme sme jeho osud porovnali s osudom mladého slovenského študenta.
 
Tento príbeh zasahuje aj do súčasnosti. Jeho život mohol byť zachránený, ak by ho pohraničná hliadka okamžite odviezla do nemocnice. No Hartmut Tautz stratil priveľa krvi, zatiaľ čo ho pohraničníci vypočúvali a robili obhliadku miesta činu. Tibor Gaplovský, v tom čase prokurátor Vojenskej obvodnej prokuratúry, pochybenie vojakov zamietol pod koberec. Po revolúcii to dotiahol na generálneho riaditeľa Železničnej Polície a hodnosť generála mu bola udelená prezidentom SR v roku 2003. Za jeho rozhodnutie voči nemu dodnes neboli vyvodené žiadne dôsledky, rovnako ani voči hliadkam pohraničnej stráže, ktorej členovia sa dodnes stretávajú na každoročných spomienkových oslavách.

Autor filmu: Dominik a Filip Badiar ( Dart Films )
film uverejnený so súhlasom autora
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
314
videní
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1040
videní
03:10
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
306
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1373
videní
02:15


Facebook loginGoogle login